۲۰ ترفند برای رسیدن به شادی

0
1288

خوشحالی پدیده‌ای زودگذر است و به عوامل زیادی از آب و هوا گرفته تا موجودی حساب بانکی بستگی دارد. معمولا نمی‌توان در مرحله‌ای ثابت از شادی و خوشحالی، باقی ماند و زندگی کرد. برای گذر از اضطراب، عصبانیت، فشارعصبی، غم و… و رسیدن به شادی، راه‌های مختلفی وجود دارد. که می‌توانید آنها را امتحان کنید و در لحظه‌های مختلف، احساس شادی، خوشحالی و آرامش داشته باشید.

 

در لحظه زندگی کنید

به جای فکر درباره گذشته و فردا در لحظه زندگی کنید. وقتی با خانواده شام می‌خورید، با دوستان وقت می‌گذرانید، ورزش موردعلاقه‌تان را دنبال می‌کنید و … در همان لحظه‌ای که هستید، تمرکز کنید.

بلند بخندید

حتی انتظار یا تصور یک اتفاق شاد و بامزه می‌تواند میزان آندروفین و هورمون‌های مربوط به شادی را افزایش و هورمون‌های استرس‌زا را کاهش دهد. محققان دانشگاه کالیفرنیا، ۱۶ مردی را مورد آزمایش قرار دادند. که معتقد بودند، فیلمی مشخص بامزه و خنده‌دار است.

 

به نیمی از آنها از ۳ روز قبل خبر دادند این فیلم را تماشا خواهند کرد و نیم دیگر در بی‌خبری ماندند. در ۳ روز مانده تا نمایش فیلم و در لحظه نمایش آن، آندروفین مردانی که از ۳ روز قبل، از نمایش فیلم خبردار شده بودند، ۲۷ درصد بیشتر شده بود.

 

بخوابید و استراحت کنید

همه ما کسری خواب داریم. یک چرت کوتاه و گذراندن یک شب آرام، نسبت به ماساژها و حمام‌های طولانی‌مدت، بسیار مفیدتر است.

موسیقی گوش کنید

مطالعات نشان می‌دهد موسیقی بخش‌هایی از مغز را که در خوشحالی موثرند، فعال می‌کند. در یک مطالعه ثابت شد افرادی که در زمان جراحی چشم، به موسیقی گوش داده‌اند، ضربان‌ قلب و فشارخون پایین‌تری نسبت به کسانی که در سکوت جراحی شده‌اند، دارند. فراموش نکنید موسیقی آرامش‌بخش است.

مرتب کنید

تقریبا غیرممکن است وقتی تمام اطراف شما، پر از کاغذ، پرونده و مجله یا کمدتان در حال انفجار است یا ۶ ماه است اتاق یا دفترکارتان را مرتب نکرده‌اید، بتوانید فکر کنید یا راحت و آرام باشید. کارهای نظافتی مثل جاروزدن، گردگیری، برق‌انداختن و… باعث نوعی تمرکز روی همان فعالیت می‌شود و برای تمرکز بیشتر به شما کمک می‌کند.

نه بگویید

کارهایی که الزامی نیستند و لذتی هم ندارند، حذف کنید. مثلا اگر در محل کار می‌توانید کارهای شلوغ را به دیگران بسپارید و تمرکز خود را روی پروژه‌های بزرگ‌تر بگذارید، این کار را انجام دهید.

فهرست داشته باشید

در یک دفترچه، کارهای روزانه، ماهانه و اهداف خود را بنویسید و فهرست کنید. بعد از انجام هرکار و رسیدن به هر هدفی یک علامت بزنید و خیال خودتان را راحت کنید.
در هر بازه زمانی صرفا یک کار انجام دهید: ادوارد لوارز، دانشیار روان‌پزشکی در دانشگاه دوک، در یک تحقیق متوجه شد افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، فشارخون بالایی دارند. پس به جای اینکه تلفن به دست، مشغول جمع‌آوری خانه شوید، اول مکالمه را تمام کنید بعد دست به کار شوید.

به طبیعت بروید

هوای تازه و ورزش در هوای خوب، نه تنها استرس را کم می‌کند و باعث آرامش می‌شود بلکه حتی فعالیت‌های مرتبط با طبیعت، مثل باغبانی هم به رسیدن به این حال خوش کمک می‌کند.

اخبار روزانه را تنظیم کنید/ فیلتر کنید

برای یک هفته روزنامه نخوانید، کانال‌های تلویزیون را عوض کنید و کاری به تیترها و اخبار نداشته باشید. در این مدت می‌توانید کمی به خودتان فکر و نفسی تازه کنید.

با حیوانات خانگی سرگرم شوید

مطالعات نشان داده نگهداری از حیوانات خانگی در کاهش استرس موثر است. در یک تحقیق، ۲۴۰ زوج مورد مطالعه قرار گرفتند و معلوم شد، آنهایی که از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، فشارخون و ضربان قلب پایین‌تری دارند.

هوا را خوشبو کنید

تحقیقات نشان می‌دهد تاثیر مثبت بو، درمانی برای کاهش استرس واقعی است. در یک تحقیق، افرادی که در فضایی با عطر رزماری تنفس می‌کردند، اضطراب کمتری داشتند، دقت و تمرکزشان بالاتر بود و راحت‌تر و سریع‌تر محاسبات ریاضی انجام می‌دادند. خوشبو‌کننده‌های هوا و شمع‌های معطر را به زندگی‌تان وارد کنید.

بازار بورس را بی‌خیال شوید

یک گزارش فصلی ساده کافی است تا فشارخون شما بالا برود. محققان چینی دریافته‌اند ارتباط مستقیمی بین جریان روزانه بازار بورس و سلامت افرادی که آنها را دنبال می‌کنند، وجود دارد. سرمایه‌گذاران دانا می‌دانند زمان، زخم‌های مالی را ترمیم می‌کند، پس به سرمایه‌گذاری خود زمان بدهید.

به مکان‌های ساکت بروید

کتابخانه‌ها، باغ‌ها، موزه‌ها و محل‌های عبادت جزایر صلحی می‌سازند که در دنیای عصبی امروز کمتر پیدا می‌شود. یک محل ثابت نزدیک خانه خود پیدا کنید و گاهی به آنجا پناه ببرید.

داوطلب شوید

کمک به دیگران به شما کمک می‌کند مشکلات خود را بهتر ببینید و با دیگران تعامل بیشتری داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد کارهای داوطلبانه هر ۶ بخش رفاه را که شامل خوشحالی، رضایت از زندگی، حس تسلط بر زندگی، سلامت فیزیکی و مقابله با افسردگی است، تقویت می‌کند.

تنها وقت بگذرانید

اگرچه روابط عاشقانه پادزهر استرس است، اما گاهی باید به خودتان وقت دهید و تنها باشید تا دوباره شارژ شوید.

با تمرکز حواس قدم بزنید

ورزش بهتر از دارو استرس را از بین می‌برد. قدم‌زدن با تمرکز روی فکرها و ایده‌هایی برای زندگی بهتر، امیدوار و آرامتان می‌کند.

روابط دوستانه را از یاد نبرید

یک تحقیق روی ۱۳۰۰ زن و مرد نشان داد آنها که دوستان نزدیک و معاشران زیادی دارند، فشارخون پایین‌تری نسبت به کسانی که منزوی و گوشه‌گیر هستند، دارند. روابط دوستانه‌تان را گسترده و دوستان خوبی برای خود پیدا کنید.

از روح خود مراقبت کنید

طبق مطالعات مختلف، افراد با ایمان واقعی، انسان‌هایی خوشحال‌ترند که با مشکلات آرام‌تر برخورد می‌کنند. ایمان برای شما یک زندگی بامعنا همراه حس پذیرفته‌شدن، محبوب بودن و آرامش می‌دهد.

نعمت‌های خود را بشمارید

افرادی که هرروز برای جنبه‌های مثبت زندگی خود وقت می‌گذارند و به آنها فکر می‌کنند، نسبت به دیگران رفاه بیشتری احساس می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه