۱۱ تغییری که با تولد کودک به زندگی وارد می‌شود

0
896

عشق تازه، حرف تازه

کودکی که به خانه شما می‌آید، مهم‌ترین سرمایه زندگی‌تان است. سرمایه‌ای که برای نگه‌داشتنش، همه‌چیز را تغییر می‌دهید و بعد از مدتی، به انسانی تازه با زندگی تازه تبدیل می‌شوید. تغییرات آنقدر اساسی و عمیق است که به چشم نمی‌آید و انسان تازه‌وارد شما را غافلگیر می‌کند. برای اینکه از تغییرات غافلگیر نشوید، این راهنما را بخوانید.

تغییر اول

کودک تازه‌وارد گرسنه می‌شود، خسته و خواب‌آلود می‌شود، به تعویض پوشک احتیاج دارد، محبت می‌خواهد و پر از نیاز است و شما تنها منبع برآورده کردن نیازهای او هستید. او در فاصله‌های زمانی کوتاه هر نیازی را با گریه اعلام می‌کند و شما با هر صدایی به سمت او می‌روید. اولین تغییر در زندگی، کنار آمدن با صدای گریه است. روزهای اول همه‌چیز کمی ترسناک است اما نگران نباشید به این صدا عادت می‌کنید و با گذشت زمان فواصل آن طولانی‌تر می‌شود.

تغییر دوم

این مهمان تازه شما را به کلوپ عجیبی وارد می‌کند؛ کلوپ پدر و مادران. ناگهان چشم باز می‌کنید و می‌بینید که معاشران تازه‌ای به زندگی شما اضافه شدند. اگر تا دیروز با همسایه طبقه بالایی هیچ معاشرتی نداشتید، امروز به واسطه کودکانتان، با هم به پارک می‌روید یا با رییس خود، در مطب دکتر کودکان، مشغول گپ و گفت می‌شوید. از ورود به این کلوپ لذت ببرید، دیر یا زود از بین اعضای آن دوستان صمیمی و همراهی پیدا خواهید کرد.

تغییر سوم

چه بخواهید و چه نخواهید، شکل رابطه شما با همسرتان تغییر می‌کند. تا دیروز شما ۲ نفر با هم بودید و امروز یک نفر سومی به شما اضافه شده که نمی‌توانید از او چشم‌ بردارید. توجه و رسیدگی به این نفر سوم، خیلی چیزها را عوض می‌کند و اگر حواستان نباشد، حتی دیگر از زندگی و احساسات همسرتان هم خبردار نمی‌شوید. این تغییر، مهم‌ترین تغییری است که باید مواظب آن باشید و برای از دست ندادن رابطه قوی و درستی که تا دیروز بین شما بوده، وقت بگذارید و حواستان جمع باشد. برای خلوت ۲ نفره‌تان برنامه‌ریزی کنید و به بهانه ورود کودک، آن را از دست ندهید.

 

تغییر چهارم

برنامه خواب شما تغییر می‌کند. روزهای اول، بی‌خوابی‌های شبانه کودک، شما را هم بی‌خواب می‌کند اما به مرور، ساعت خواب شبانه او بیشتر می‌شود و فرصت خواب پیدا می‌کنید. بعد از مدتی برنامه خواب شما نسبت به روزهای قبل از ورود کودک تغییر می‌کند و برنامه‌ریزی زندگی‌تان هم عوض خواهد شد. با این تغییر مبارزه نکنید و کمبود خواب‌‌ شبانه را در طول روز با چرت‌های نیمروزی و دراز کشیدن جبران کنید.

تغییر پنجم

همه می‌خواهند کودک تازه را ببینند. این عطش دیدار، تبدیل به شلوغی خانه و رسیدن مهمان‌های ناگهانی می‌شود. همه هم خاطره‌ای از بزرگ کردن بچه‌هایشان دارند. بعد از مدتی به خودتان می‌آیید و می‌بینید شما هم به جمع خاطره‌دارها اضافه شده‌اید. این دیدارها و صحبت‌ها باعث می‌شود شما احساس کنید تنها نیستید اما حواستان باشد که مهمانان مریض نباشند و دست‌هایشان را قبل از بغل کردن کودک بشویند. در روزهای اول جز خانواده نزدیک، اطراف کودک را شلوغ نکنید چون او از دنیایی ساکت و آرام به این جهان آمده و هنوز آماده نیست. با جمله‌ای مودبانه و دوستانه، این دیدارها را به روزهای آینده موکول کنید.

تغییر ششم

درآوردن اداها و شکلک‌های بامزه و خنده‌دار، دوست‌داشتنی‌ترین تغییر شماست. به خودتان می‌آیید و می‌بینید که دهانتان را کج و چشم‌هایتان را چپ کرده‌اید تا بچه بخندد یا واژه‌هایی تازه خلق کرده‌اید و قربان صدقه بچه می‌روید. خوب است، از این وجه تازه شخصیتتان لذت ببرید.

تغییرهفتم

شما سوپرمن نیستید و به تنهایی از عهده نگهداری کودک برنمی‌آیید. این ماجرا نه ربطی به ناتوانی شما دارد و نه بی‌مسوولیتی. شما مجبورید از دیگران برای نگهداری کودک کمک بگیرید. بعد از مدتی می‌بینید که رابطه‌تان به کسانی که به شما کمک می‌کنند- که معمولا پدر و مادرها هستند- عوض و عمیق‌تر و نزدیک‌تر شده است.

تغییر هشتم

حرف زدن با کودک، یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهاست. او دوست‌داشتنی‌ترین شنونده دنیاست. به خودتان که بیایید، می‌بینید چقدر حرف برای گفتن و چقدر قصه برای تعریف کردن دارید و چقدر دوباره، همه‌ حرف‌های خوب جهان را از دهان خودتان می‌شنوید.

تغییرنهم

روزی که می‌فهمید قرار است بچه‌دار شوید، به خودتان قول می‌دهید بهترین پدر یا مادر روی زمین باشید اما بچه که می‌آید، مانند تمام پدر و مادرهای روی زمین، گاهی خسته و ناتوان می‌شوید. در این‌ مواقع یاد قول و قرارهایتان می‌افتید و احساس گناه سراغتان می‌آید. به خودتان حق بدهید و این عذاب‌وجدان را کنار بگذارید.

تغییردهم

از همان روزهای اول، درست و غلط‌ها به سراغ شما می‌آیند. رفتارهای خودتان و همسرتان را زیرذره‌بین می‌گذارید و حواستان به اجرای درست همه‌چیز جلب می‌شود. بعد از مدتی قاضی‌های خوبی می‌شوید و این توانایی را پیدا می‌کنید که هر چیز را درست اجرا کنید اما حواستان باشد که گاهی اشتباه هم به سراغتان می‌آید و باید انعطاف داشته باشید.

تغییریازدهم

عشق کودک، خالص‌ترین و ناب‌ترین عشق دنیاست. بی‌غل و غش و ساده. تبریک می‌گوییم، شما جزو انسان‌های خوشبخت روی زمین هستید که دریچه‌ قلبتان به سمت عشق جاویدانی، باز شده و هیچ‌وقت آن‌ را از دست نمی‌دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه