کودکی؛ بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی

0
1181

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که برای آموختن سلیس و روان زبان خارجی محدودیت سنی وجود دارد.به گفته محققان، افرادی هم که دیرتر و در سنین بالا شروع به یادگیری زبان خارجی می‌کنند می‌توانند به زبان مسلط شوند و مهارت پیدا کنند اما تسلطشان به اندازه زبان مادری بی‌نقص نخواهد شد.

 

بر اساس این تحقیق، برای این که مثلا دستور زبان انگلیسی را مانند یک انگلیسی زبان، یاد بگیرید، بهتر است قبل از ده سالگی آموختن را شروع کنید.

 

توانایی آموختن تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی رو به افزایش می‌رود اما بعد این توانایی کمتر می‌شود.

 

این یافته‌ها که در نشریه کاگنیشن، (شناخت) منتشر شده، نتیجه یک تست آنلاین دستور زبان است که در فیسبوک منتشر شد و ۶۷۰ هزار نفر در سنین مختلف و با ملیت‌های متفاوت در آن شرکت کردند.

 

در این تست از شرکت کننده خواسته می‌شود که بگوید آیا جمله‌های تست از نظر دستور زبان انگلیسی صحیح هستند یا خیر.

 

از شرکت کنندگان همچنین درباره سن، مدت زمانی که انگلیسی آموخته‌اند و اینکه آیا در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنند، سوال شد.

 

حدود ۲۴۶ هزار نفر از شرکت کنندگان در این تست فقط زبان انگلیسی بلد هستند و بقیه دو زبانه یا حتی چند زبانه بودند.

 

بیشترین زبان‌های غیر انگلیسی، فنلاندی، ترکی، آلمانی، روسی و مجاری بوده است.

 

بیشتر شرکت کنندگان در این امتحان آنلاین بین بیست تا سی ساله بودند و جوان‌ترین شرکت کننده ده سال و مسن ترین آنها ۷۰ ساله بودند.

 

نتیجه‌ای که محققان از تحلیل نتایج تست گرفتند نشان می‌دهد که بیشترین توانایی یادگیری دستور زبان مربوط به دوران کودکی است که تا نوجوانی هم ادامه پیدا دارد اما در بزرگسالی روند نزولی پیدا می‌کند.اغلب گفته می‌شود که آموختن زبان برای بچه‌ها آسانتر است و با بالارفتن سن دشوارتر خواهد شد.

 

مشخص نیست که به چه دلیل توانایی یادگیری مطلوب دستور زبان در ۱۸ سالگی افت می‌کند. پژوهشگران حدس می‌زنند که شاید مغز در بزرگسالی کمتر توانایی تغییر و تطبیق دارد.

 

پروفسور جاش تنن‌باوم، استاد علوم شناختی و مغز در موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا که از مجریان این تحقیق بوده، می‌گوید: “شاید در این سن یک تغییر زیست شناختی اتفاق می‌افتد، این امکان هم هست که این یک مسئله فرهنگی یا اجتماعی باشد.”

 

“تقریبا در اغلب جوامع یک دوره از زندگی است که توانایی آموختن بالاست، تا حدود ۱۷ یا ۱۸ سالگی. بعد از آن شما خانه پدری را ترک می‌کنید یا شاید سر کار بروید یا دانشجوی تمام وقت شوید. همه این مسائل ممکن است در توانایی شما برای آموختن یک زبان تاثیر بگذارد.”

 

اما این تحقیق اصلا به این معنی نیست که یادگرفتن یک زبان خارجی در بزرگسالی کار بیهوده‌ای است.

 

چندین تحقیق مختلف نشان می‌دهد که یادگرفتن یک زبان دیگر می‌تواند تمرین خوبی برای مغز باشد و حتی ممکن است که بیماری زوال عقل یا دمانس را به تعویق بیندازد.

 

پروفسور مارلین ویمان؛ از بخش زبان و علوم زبانشناختی دانشگاه یورک می‌گوید: “در صحت این نظریه که اگر زبان را از کودکی یاد نگیرید نمی‌توانید مانند زبان مادری خود به آن تسلط پیدا کنید تردید وجود دارد. مواردی وجود داشته که افراد در دهه بیست زندگی خود یک زبان تازه یاد گرفتند و حتی بعدها برای جاسوسی انتخاب شدند.”

 

دکتر دانیلا ترینکیک، از دانشگاه یورک می‌گوید که این تحقیق فقط بر اساس یک جنبه از زبان یعنی دستور زبان یا گرامر انجام شده است.

 

او می‌گوید: “شما می‌توانید به شکل خیلی خوبی با بقیه ارتباط برقرار کنید حتی اگر مثل زبان مادری خودتان صحبت نکنید و همه جملات شما از نظر دستوری درست نباشد.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه