کشف ۱۴۸ ژن‌ موثر در هوش افراد

0
838

 

دانشمندان “دانشگاه ادینبرو” موفق به کشف گروهی از ژن‌های مرتبط با توانایی شناختی شدند.

 

به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان ۱۴۸ ناحیه دی.ان.ای را که بر روی هوش افراد تاثیر دارند و می‌توانند به افراد در مبارزه با زوال عقل کمک کنند را کشف کردند.

 

دانشمندان در مطالعه اخیرشان ۱۴۸ ژن مرتبط با مهارت تفکر را کشف کرده‌اند که می‌تواند به مبارزه با بیماری زوال عقل کمک کند.

 

این مطالعه توسط محققان “دانشگاه ادینبرو”(University of Edinburgh) انجام گرفته است. دانشمندان ۱۴۸ ژن مرتبط با داشتن مهارت‌های تفکر مانند حافظه، استدلال، سرعت پردازش ذهنی و آگاهی فضایی را شناسایی کرده‌اند.

 

دانشمندان می‌گویند که نتایج این مطالعه می‌تواند به درک کاهش عملکرد شناختی که در بیماری‌هایی مانند زوال عقل رخ می‌دهد، کمک کند.

 

این مطالعه داده‌های ۳۰۰ هزار و ۴۸۶ فرد بین ۱۶ تا ۱۰۲ سال از کشورهای استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی را مورد بررسی قرار داد.

 

دکتر “گیل دیویس” از دانشگاه ادینبرو گفت: این مطالعه که بزرگترین مطالعه ژنتیکی عملکرد شناختی است، بسیاری از تفاوت‌های ژنتیکی را که مهارت‌های تفکر کمک می‌کند شناسایی کرده است.

 

کسانی که در این مطالعه شرکت کردند، انواع آزمون‌های تفکر را که به عنوان یک نمره توانایی شناختی عمومی خلاصه شده بودند انجام دادند.

 

دی.ان.ای تمام افراد در آزمایش ژنتیک مورد بررسی قرار گرفت. هیچ یک از افراد مبتلا به زوال عقل یا سکته مغزی نبودند.

 

پروفسور “ایان دری”(Ian Deary)، گفت: کمتر از یک دهه پیش، ما در مورد ژن‌های مربوط به هوش مطالعه می‌کردیم و در آن تحقیق حدود ۳۰۰۰ نفر شرکت کرده بودند اما هیچ چیزی از آن مطالعه بدست نیاوردیم اما اکنون، با ۱۰۰ برابر شدن تعداد شرکت کنندگان و بیش از ۲۰۰ دانشمند که با یکدیگر همکاری کرده‌اند، ما ۱۴۸ ناحیه ژنتیکی که مرتبط با هوش افراد است را کشف کرده‌ایم. یکی از نتایجی که از این مطالعه بدست آوردیم این بود که مهارت خوب فکر کردن با سلامت کلی فرد مرتبط است.

 

این مطالعه در مجله ” Nature Communications ” منتشر شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه