چگونه توجه حضار را هنگام ارائه جلب کنیم؟

0
890

 

یکی از رموز موفقیت در هر تجارتی این است که بتوانیم اهداف خود را به‌خوبی ارائه دهیم و در این شرایط این سؤال پیش می‌آید “چگونه می‌توانم هنگام ارائه کار توجه حضار را به خود جلب کنم؟”

 

برخی از حضار فقط به گوش کردن تظاهر می‌کنند. زیرا زمانی که دقایقی از ارائه کار می‌گذرد توجه حضار کاهش می‌یابد. برخی از افراد از پنجره به بیرون نگاه می‌کنند و برخی افراد چیزهایی یادداشت می‌کنند. تمام این واکنش‌ها تمرکز ارائه‌دهنده را بهم می‌ریزد.

اما خوشبختانه می‌توان این مشکل را حل کرد.

۱. نباید یک جا بایستید

ذهن انسان نمی‌تواند به مدت طولانی بر یک‌چیز ثابت تمرکز کند. بنابراین هنگامی‌که مشغول ارائه یا نشان دادن اسلاید هستید، بهتر است به ایستادن در یک نقطه اکتفا نکرده و جای خود را تغییر دهید.

 

شاید در ابتدا دچار استرس شوید، اما زمانی که کمی از ارائه‌تان بگذرد و توجه حضار را جلب کنید آرام‌تر شده و می‌توانید در ارائه خود موفق‌تر باشید.

۲. با حضار ارتباط برقرار کنید

در گذشته حضار می‌نشستند و به سخنان ارائه‌دهنده گوش می‌دادند. اما امروزه بهترین روش ارائه این است که حضار را نیز مشارکت دهید. در این صورت حضار نقش فعالی داشته و حوصله‌شان سر نمی‌رود. زمانی که آن‌ها را مخاطب خود قرار می‌دهید انگیزه‌شان افزایش می‌یابد.

 

این استراتژی درباره تعداد کمی شنونده نیز صدق می‌کند. می‌توانید از حضار بخواهید که تجربه خود را بیان کنند و یا نظر خود درباره موضوع موردنظر را با بقیه به اشتراک بگذارند. حتی می‌توانید آن‌ها را فعالیت‌های مختلفی تشویق کنید، برای مثال اگر تعداد حضارتان زیاد است می‌توانید برای هر ردیف یک سرگروه انتخاب نموده و وظیفه خاصی را به او محول کنید.

۳. در حین ارائه داستان‌های جالبی بیان کنید

بیان داستان‌های جالب ارائه شما را جذاب‌تر می‌کند. حتی اگر حضار در ابتدا به ارائه شما توجه نکنند با شنیدن این قصه‌ها توجهشان جلب خواهد شد. این داستان می‌تواند یک تجربه تجاری و یا یک کار تحقیقاتی باشد، اما با پروبال دادن به آن می‌توانید داستان خود را جالب‌تر کنید. برای مثال می‌توانید ارائه خود را آغاز نموده و سپس در قسمت دوم داستانی را مثال بزنید. با دقیق شدن در توجه حضار می‌توانید بفهمید چه چیزی بیشتر توجه آن‌ها را جلب نموده است.

 

رعایت این نکات نه‌تنها باعث می‌شود ارائه جالب‌تری داشته باشید، بلکه توجه حضار را به شما جلب نموده و می‌تواند آغازی برای موفقیت‌های بیشتر باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه