چگونه به بهترین شکل برای فرزندان وقت بگذاریم؟

0
1006
Father with daughter (6-7) reading book on sofa

یک درمان‌گر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه وقت گذاشتن و توجه بهترین پاداش برای کودکان محسوب می‌شود، گفت: والدین برای تشویق فرزندانشان پاداش‌های‌ گران‌بها تعیین نکنند.

 

دکتر مهدی قاسمی، درباره پاداش دادن به کودکان و نوجوانان اظهار کرد: پاداش‌های‌ کوچک و متعدد از پاداش‌های‌ بزرگ و اندک مؤثرتر هستند بنابراین بهتر است والدین برای تشویق فرزندانشان پاداش‌های‌ گران‌بها تعیین نکنند.

 

وی در پاسخ به این سوال که اگر فرزندان پاداش‌های‌ گران‌قیمت درخواست کنند اما والدین توانایی پرداخت یا خرید آن را نداشته باشند چه باید کرد؟ گفت: برخی‌ کودکان، حتی‌ از سنین پایین، می‌‌توانند خیلی‌ مادی‌ باشند بنابراین والدین باید حدودی‌ برای‌ قیمت پاداش تعیین کنند.

 

این روان‌درمانگر کودک و نوجوان خاطر نشان کرد: والدین با تعیین قیمت پاداش باید اجازه دهند کودک آنها وسیله یا اسباب‌بازی‌ در آن حدود که والدین توانایی مالی آن را دارند انتخاب کند و در عین حال کودکان خود را تشویق به دریافت پاداش‌های کوچک و متعدد کنند.

 

قاسمی با تاکید بر اینکه وقت‌گذاشتن و توجه به کودک پاداش‌های‌ بسیار خوبی‌ محسوب می‌شوند، عنوان کرد: در برخی از موارد به سینما رفتن یا سایر مکان‌های تفریحی به اندازه یک اسباب‌بازی‌ گران‌بها یا بیشتر از آن، برای‌ کودکان بنابر آموزش‌های که والدین به فرزندان خود د‌اده‌اند می‌تواند ارزشمند باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی کودکان ترجیح می‌‌دهند به عنوان پاداش به آنها اجازه داده شود تا مدتی‌ تلویزیون تماشا کنند یا کودکان بزرگ‌تر تمایل دارند با استفاده از روش برانگیزنده، پول توجیبی‌ بیشتری‌ از والدین خود دریافت کنند. اما برخی کودکان دوست دارند تمبر، سکه، عکس و … جمع کنند که در این زمینه کمک به کامل‌تر کردن مجموعه او می‌‌تواند پاداش بسیار خوبی‌ محسوب شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه