چرا کاری که از نوجوانان خواسته می شود را به درستی انجام نمی دهند؟

0
977

یک پژوهش تازه جواب این سوال را پیدا کرده که چرا حتی با وجود مشوق‌های قوی مثل پول نقد، بعضی نوجوانان کاری را که از آنها خواسته شده، به درستی انجام نمی‌دهند. محققان می‌گویند دلیلش آن است که مغز نوجوانان به اندازه مغز یک انسان بالغ رشد نکرده است.

بر اساس تحقیقات جدید شماری از روانشناسان آمریکایی، افراد بالغ توانایی تشخیص هدف بزرگتر و اصلی را دارند تا تلاششان را برای رسیدن به آن هدف متمرکز کنند؛ اما ممکن است نوجوانان نتوانند هدف مهم‌تر را تشخیص دهند، چون مغزشان در حال رشد و تکامل است.

 

برای همین است که تشویق دانش‌آموزان به گرفتن نمره بالاتر در ازای پول بیشتر، همیشه نتیجه مطلوب نداشته است. بر اساس تحقیق پژوهشگران دانشگاه هاروارد که در مجله طبیعت ارتباطات منتشر شده، اتصالات مغزی در طول دوران بلوغ تکمیل می‌شود.

 

این پژوهش با استفاده از روش تصویربرداری اف‌ام‌آر‌آی، یا ثبت مغناطیستی فعالیت نقاط مغز بر اساس جریان یافتن خون در بخش‌های مختلف مغز نوجوانان ۱۳ تا ۲۰ ساله انجام شده است. مغز نوجوانان موقع بازی کامپیوتری اسکن شده است.

 

بازی اینطوری طراحی شده بود که به ازای گرفتن امتیاز بزرگتر یک دلار پاداش داده شود یا برای از دست دادن آن نیم دلار از بازیکن جریمه گرفته شود. برای امتیازهای کوچک‌تر این جایزه بسیار کمتر و جریمه آن هم به نسبت کمتر بود.

 

کیتی اینزل، مدیر این پژوهش در دانشگاه هاروارد می‌گوید آنان که سنشان بیشتر بود به خوبی قادر بودند که بر روی جایزه بیشتر تمرکز کنند و عملکردشان را بهبود دهند.

 

اما در مقابل، مغز نوجوانان کم سن و سال تر واکنش مشابهی به امتیازهای کوچک و بزرگ داشت و با هر دو یک گونه رفتار می‌کرد. خانم اینزل در پایان تحقیق اذعان کرد که این نتیجه واضح بود که ارتباطات مغز به مرور زمان رشد می‌کند.

 

“به این معنی که نوجوانان هرچه بزرگتر شوند مغزشان از نظر ارتباطات منطقی کارکرد بهتری پیدا می‌کند و آنها برای رسیدن به اهداف بالاتر، به مشوق‌ها پاسخ بهتری می‌دهند.”

 

تحقیقات گذشته نشان داده که ارتباط بخش‌های مختلف مغز سال‌ها طول می‌کشد تا به مرحله تکامل برسد. آخرین بخش مغز که دیرتر از همه به تکامل می‌رسد غشای جلوی پیشانی است که کارکردش برنامه‌ریزی، کنترل احساسات و همدلی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه