چرا زنان بدتر از مردان می‌خوابند؟

0
1633

بر اساس پژوهش‌تازه‌ای از دانشگاه لایپزیگ آلمان شمار زنانی که به بدخوابی یا کم‌خوابی دچار هستند، به مراتب بیشتر از مردان است. کارشناسان دلایل گوناگونی را برای این پدیده عنوان می‌کنند.
پژوهشگران حوزه خواب دانشگاه لایپزیگ پس از آزمایش بر روی ۱۰ هزار نفر به این نتیجه رسیده‌اند که بیش از یک سوم آلمانی‌ها دچار اختلالات خواب هستند: ۴۲ درصد زنان و ۲۹ درصد مردانی که در این پژوهش شرکت کرده‌اند، بد می‌خوابند.

تحقیقات دانشگاه آلمانی بر نتایچ پژوهش‌های گوناگونی که تاکنون در کشورهای دیگر صورت گرفته‌اند، مهر تایید زده است.

16841508_303
مجله آلمانی‌زبان فوکوس به نقل از هانس گونتر وس، کارشناس موسسه تحقیقاتی اختلالات خواب آلمان، ۶ دلیل را برای بدخوابی یا کم‌خوابی بیشتر در زنان نسبت به مردان عنوان کرده است:

یک: کنار زدن مشکلات

کارشناس آلمانی می‌گوید، برای راحت خوابیدن باید آسایش روحی و جسمی داشت. اگر انسان هنگام خواب به مشکلات خانوادگی یا کاریش فکر کند، دچار اختلال خواب می‌شود. به همین دلیل کنارگذاشتن مشکلات در پایان روز باعث می‌شود که انسان زودتر و بهتر بخوابد.

tieng-anh-tre-em
وس معتقد است که زنان به دلایل تاریخی، خود را نسبت به جامعه و به‌ویژه خانواده موظف می‌دانند، در حالی که مردان در طول زمان عادت کرده‌اند، مشکلات را حتی اگر قابل حل نباشند، به راحتی کنار بزنند و از خود سلب مسئولیت کنند.

دو: میراث عصر حجر

به گفته هانس گونتر وس، آزمایش‌هایی که تاکنون بر روی زنان صورت گرفته بیانگر این واقعیت هستند که زنان هنگام تنهایی بهتر می‌خوابند.

علت این امر، احساس مسئولیت آنها در برابر خانواده است، مسئولیتی که از عصر حجر باقی‌مانده‌. آن زمان زنان در خانه مسئولیت خانواده و افروخته‌ماندن آتش را به عهده داشتند. به همین دلیل، وقتی که زنان در جمع خانواده می‌خوابند، این حس مسئولیت اجتماعی، ناخودآگاه ذهن آنها را مشغول می‌کند.
در دوران سنگی مردان به صورت گروهی به شکار می‌رفتند و در میان گروه احساس امنیت و آرامش می‌کردند و این حس تاکنون دوام آورده است. به همین دلیل آنها در کنار همسرشان راحت‌تر می‌خوابند.

pillow1-large_t

سه: خرناس

بر اساس آمار رسمی، حدود یک سوم آلمانی‌ها خر و پف می‌کنند. شمار مردانی که خرناس می‌کشند به مراتب بیشتر از زنان است. این سر و صدای بعضا وحشتناک مانع خواب دیگران می‌شود .

چهار: زنان “چکاوک” هستند

کارشناسان برای افرادی که شب‌زنده‌دار هستند اصطلاح “جغد” را به‌کار می‌برند و به افرادی که شب می‌خوابند و سحرخیز هستند، “چکاوک” می‌گویند.

130311_r23226_g2048-857
وس می‌گوید، به طور متوسط شمار مردان تا سن ۴۰ سال که شب‌زنده‌دار هستند بیشتر از زنان هم‌سن آنهاست. بسیاری از زنان زمان خواب خود را با شوهرانشان تطبیق می‌دهند و این باعث اختلال در خواب آنها می‌شود.

16019010_303
پنج: نوسان هورمونی

آزمایش‌های متعدد نشان داده‌اند، زنانی که به‌ویژه در دوران یائسگی دچار نوسان هورمونی می‌شوند، به مشکل بدخوابی برمی‌خورند.

شش: توجه به فرزندان

خواب زنان به طور معمول با تولد نخستین فرزند سبک‌تر می‌شود. آنها با هر صدای نوزاد بیدار می‌شوند و این روند را تا رشد فرزند ادامه می‌دهند. شمار زیادی از زنان به این وضعیت عادت می‌کنند و حتی اگر فرزند دیگری نداشته یا فرزندانشان هم بزرگ شوند، خوابشان حالت عادی به خود نمی‌گیرد.

a-mother-sleeping-on-a-childs-crib
اختلال خواب در زنان و مردان شکل‌های گوناگونی دارد؛ از سخت به‌خواب‌رفتن، تا تداوم نیافتن خواب، یا بیدارشدن‌های متوالی و مشکل از سرگرفتن خواب.

کم‌خوابی و بدخوابی باعث بروز مشکلات عصبی و حتی بیماری‌های جسمی گوناگون می‌شود. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند، در صورت مشاهده اختلال خواب، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

توصیه‌هایی برای بهره‌مند شدن از خواب آرام و راحت
سعی کنید زمانی بخوابید که واقعا خسته هستید و خواب به سراغتان آمده است.
سعی کنید در زمان خوابیدن و بیدارشدن نظمی به وجود بیاورید.

با توجه به تأثیر بیدارکننده نوشیدنی‌هایی کافئین‌دار مانند قهوه، چای سیاه و سبز، کوکاکولا و همچنین نوشابه‌های انرژی‌زا بهتر است که ۴ تا ۶ ساعت پیش از خوابیدن، از صرف آنها پرهیز شود.
شب‌ها، به ویژه پیش از رفتن به رختخواب از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات پرهیز کنید.

tdejfyn7d1kvi80qgukw

توجه کنید که اتاق خواب شما به اندازه کافی آرام، کم‌سروصدا و تاریک باشد. اگر محیط اطراف پرسروصدا است، از گوشگیر استفاده کنید.
سعی کنید، دمای اتاق خواب شما نه گرم باشد و نه سرد. دمای مطلوب اتاق خواب ۱۸ درجه سانتیگراد است.

اگر چه ورزش در رفع استرس مؤثر است، اما بکوشید از تحرکات ورزشی شدید پیش از رفتن به خواب خودداری کنید، چرا که اینگونه تحرکات باعث گردش بیشتر و سریعتر خون می‌شود.

از خواب طولانی خلال روز پرهیز کنید. خواب بعدازظهر بهتر است که بیشتر از یک ربع طول نکشد.
اگرچه تماشای تلویزیون، مطالعه یا حتی کار با لپ‌تاپ در بستر می‌تواند با راحتی همراه باشد، اما به افرادی که دچار بدخوابی یا بی‌خوابی هستند، توصیه می‌شود که از این کار چشم بپوشند. بکوشید به بدن خود عادت دهید که تخت فقط برای خواب و استراحت است.

 

iStock-492096052-1

درصورتی که هنگام خوابیدن ناآرام هستید و پیوسته در تخت می‌غلتید، بهتر است که دائم به ساعت نگاه نکنید، چون بیش از پیش زیر فشار عصبی قرار می‌گیرد و دشوارتر به خواب می‌روید.
اگر حس می‌کنید که خوابتان نمی‌رود، سعی نکنید به زور بخوابید. بهتر است بلند شوید و خود را با چیزی سرگرم کنید، تا به طور طبیعی خسته شوید و خوابتان بگیرد. یک فنجان چای غیرسیاه یا غیرسبز می‌تواند تأثیری آرام‌بخش و خواب‌آور داشته باشد.
آیا بی‌خوابی و بدخوابی شما به خاطر این است که پیوسته به مسائل و کارهایی فکر می‌کنید که در روزهای بعد قرار است انجام دهید؟ در این صورت بهتر است یک دفترچه کوچک کنار تختتان داشته باشید و این کارها یا مشغله‌های ذهنی را یادداشت کنید. با همین کار این مشغله‌ها کوچکتر می‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه