چرا بعضی از کودکان از مهد کودک می‌ ترسند؟

0
935

ترس از رفتن به مهد کودک

در سن چهارپنج سالگی، اغلب، این ترس در کودکان دیده می شود. کودک به مهد کودک نمی رود، زیرا می پندارد که این عامل سبب می شود او از والدین خود خصوصاً مادر دور بماند. اما رفته رفته در می یابد که هم مادر و هم او می توانند بعد از جدایی از هم، باز کنار هم باشند و نبود مادر دلیلی بر ناپدید شدن او نیست.

راهکار

برای رفع این مشکل سعی کنید در روز، چند بار از کنار کودک خود بروید و بعد از مدتی به اتاق باز گردید و در نبود خود، از اتاقی دیگر با او صحبت کنید تا کودک متوجه گردد که نبود فیزیکی والدین دلیلی بر عدم وجود آنها نیست. بازی دالی موشه یا قایم باشک،کمک بزرگی برای رفع این نوع ترس می باشد.

راه کارهای کلی برای غلبه بر ترس در کودکان

ترس را نباید نادیده گرفت، اما توجه بیش از حد به آن نیز سبب می شود، کودک آن را به شکل ابزاری جهت رفع نیازهای خود استفاده کند و همچنین، این احساس در وی بوجود می آید که حتماً این خطر، واقعی می باشد و در نتیجه، در آینده در او تأثیر منفی دارد. چه بسا، او نیز آن را به کودکان خود منتقل کند!

 

مسخره کردن، عصبانی شدن و بیان این موضوع که من تو را درک نمی کنم، آدم بزرگ که از این چیزها نمی ترسد، من بچه ترسو را دوست ندارم؛ نه تنها هیچ کمکی نمی کند، بلکه سبب آشفتگی بیشتر او می شود. راه حل های عنوان شده در زیر، می تواند کمک موثری در کاهش ترس در کودکان انجام بدهند:

۱- آموزش تنفس و آرام بخشی

هیچ گاه اضطراب، با آرامش بدنی همراه نیست. به کودکتان بیاموزید که هنگام ترس از موقعیت و یا شیء خاص، نفس عمیق بکشد و اعداد را به شکل معکوس از ۱۰ تا ۱ بشمارد. این کار، سبب پراکندگی حواس از آن موضوع شده و اضطراب را کاهش می دهد.

۲- حساسیت زدایی منظم

سعی کنید فهرستی از مواردی که کودک، از آنها هراس دارد تهیه کرده و به آنها از ۱ تا ۱۰ نمره دهید. به کودکتان بگویید با انگشت، این اعداد را نمایش دهد. بعد، این موارد را از خفیف تا شدید مرتب کنید و از خفیف ترین مورد، شروع کنید. به طور مثال، اگر کودکی از گربه می ترسد، ابتدا، عکسی از گربه تهیه کرده و به او نشان دهید. داستانی تخیلی و جالب در مورد گربه ای مهربان را که با بچه ها دوست بود، برای او تعریف کنید. بعد از اطمینان از اینکه کودک دیگر از عکس گربه نمی ترسد، او را همراه خود نزدیک گربه ای دوست داشتنی ببرید.

۳- نگاه کردن به الگو

کودکان، از بزرگترها خصوصاً والدین خود الگو برداری می کنند. کودکان از شما ترسیدن و غلبه بر ترس را می آموزند. والدین، الگوی خوبی برای غلبه بر ترس کودکان هستند. اما گاهی خود آنها نیز از شی یا موقعیتی خاص، هراس دارند. این مواقع، شاید فکر کنید بهترین کار، مخفی کردن آن در مقابل کودک است. اما کودکان احساس شما را کاملاً درک می کنند. بنابراین سعی در مخفی کردن آن نکنید.

۴- افزایش اعتماد به نفس در کودک

به کودک، آرامش خاطر دهید که در کنار او هستید. حتی زمانیکه کودک شما به شدت وحشت زده شده است، شما با خونسردی، با او رفتار کنید. هیچ چیز برای کودک، نگران کننده تر از این نیست که متوجه شود شما نیز، سر در گم هستید. هیچ گاه در مقابل عملکرد کودک، واکنش شدید نشان ندهید. مثلاً اگر کودکتان حشره ای در دست گرفت، با واکنش سریع خود، هراسان نشوید. بلکه با آرامش به او بگویید که به برخی از حشرات نباید دست زد.

۵ – بازی های گروهی و نمادین

یکی از راه حل هایی که سبب کاهش ترس در کودکان می شود، انجام بازی های گروهی با آنها و بوجود آوردن موقعیت خاصی است که کودک از آن هراس دارد. به عبارت دیگر، دراینجا به طورتصنعی، همان موقعیت را بازسازی می کنیم. طبیعی است ترس ازاین محیط به دلیل اینکه کودک، درکناروالدین است، ترسناک نیست. با انجام بازی و پیروزی کودک در روند بازی، کودک به این درک می رسد که موضوع خاصی که این قدر برایش ترسناک بوده، حالا اهمیتی ندارد.

دکتر مهدی قاسمی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه