نشانه های دروغگویی در کودکان چیست؟

0
1123

چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه‌های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان است.

 

فرید توکلیان با بیان این مطلب اظهار کرد: افراد در هر سنی گاهی دست به دروغ گفتن می‌زنند ولی معمولا در سنین کودکی نباید این عمل را دلیلی بردروغگویی فرد دانست زیرا کودک در سنین پایین تر هنوز معنی این واژه را به درستی نمی‌داند و به دلیل کودکی و اقتضای سنش این کار را انجام می‌دهد.

 

وی در ادامه افزود: کودکان به دلیل تفاوت در ویژگی‌های شخصیتی خود در زمان دروغ گفتن ممکن است عوامل و حالات مختلفی را به خود گرفته و آن را بروز دهند که باید در نظر داشت که هرگز نباید این کار را بطور مستقیم با آنها مطرح کرده و از تنبیه بدنی آنها خودداری کنید.

 

توکلیان تاکید کرد: چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه‌های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان در هنگام برملا شدن واقعیت است در صورتی که در زمان گفتن حقیقت، چهره کودک آرام است.

 

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر نشانه‌های دروغ گفتن در کودک این است که مطلب را با آب و تاب بسیار تعریف ‌می‌کند در حالی که برای گفتن سخن راست با همان گفتار ساده کودکی مطلب خود را بازگو ‌می‌کند،ادامه داد:کودک برای مخفی کردن دروغ اولیه نیاز به گفتن تعداد دروغ‌های بیشتری برای پشتیبانی دارد که در نتیجه این گفته‌ها با یکدیگر تناقض پیدا کرده و برای والدین روشن خواهد شد.

 

وی بیان کرد: هیچگاه نباید تشویق‌ها برای کودک به گونه ای باشد که از یک دروغ او به راحتی گذشت کنید بلکه باید او بداند مسئولیت کار اشتباهی که مرتکب شده را بر عهده بگیرد.

 

توکلیان خاطر نشان کرد: هنگا‌می‌که کودک کار اشتباهی را انجام داد اگر قبل از اینکه شما متوجه شوید، اشتباه خود را بازگو کرد او را تشویق کنید همچنین اشتباهاتش را با جملات خبری بیان کنید نه جملات سوالی و از همه مهمتر اینکه جریمه دروغگویی باید از جریمه رفتار اشتباهی که مرتکب شده است، جدا باشد.

 

این روانشناس با بیان اینکه نباید جریمه‌های خیلی شدید برای دروغگویی کودک در نظر گرفت، افزود: جریمه باید متناسب با سن و خطایی که از او سر زده در نظر گرفته شود، همچنین به یاد داشته باشید که هیچگاه مدام به او نگویید که تو دروغ ‌می‌گویی و به او برچسب دروغگو را نچسبانید زیرا باعث تثبیت این ویژگی در کودک شده و به مرور زمان باور ‌می‌کند که یک فرد دروغگوست.

 

توکلیان گفت: اگر فرزندتان در جمع دوستان و اطرافیان شما دروغ گفت به هیچ عنوان نسبت به دروغش واکنش نشان ندهید زیرا باعث ‌می‌شود که به مرور احساس بی ارزشی کند، همچنین در مقابل دیگران او را سرزنش نکنید و هنگام تنهایی با او پیامد رفتارش را به او گوشزد کنید و به یاد داشته باشید لزو‌می‌ندارد که به خاطر دروغ گقتنش احساس منفی به او القا کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه