فضای غذاخوردن چگونه باید باشد؟

0
1284

رعایت آداب صحیح غذا‌خوردن و صرف غذا در مکان مناسب، احساس روانی خوب و رضایتمندی به افراد می‌دهد و این بسیار مهم است چون هدف از غذاخوردن، فقط سیرشدن نیست و احساس رضایت از این کار، باعث شادابی و سلامت روان می‌شود. در این مورد نکته‌هایی وجود دارد:

 

– تجربه ‌نشان داده صرف غذا در فضایی مناسب، بسیار لذت‌بخش است حتی اگر این غذا، غذایی ساده باشد.

 

– جوی که افراد در آن غذا می‌خورند هم در سلامت تاثیر دارد. اگر غذا در میان جمع صرف شود، بسیار موثر است بنابراین اعضای خانواده بهتر است هر طور شده غذا را در کنار هم صرف کنند.

 

-هنگام غذاخوردن باید انجام هر کاری، حتی تلویزیون تماشاکردن به بعد موکول ‌شود و تمام تمرکز روی غذاخوردن باشد.

 

-بهتر است محلی که در آن غذا صرف می‌شود، پر سر و صدا نباشد تا هم آرامش افراد حفظ شود و هم حواسشان پرت نشود. حتی در رستوران‌ بهتر است محل دنج تر را انتخاب کرد.

 

– رنگ اتاق محل غذا خوردن باید شاد و گرم باشد و می‌توان از رنگ‌های مختلف هماهنگ استفاده کرد. این رنگ‌ها با نشاط هستند و در روحیه اثر مثبت می‌گذارند ولی رنگ‌های سرد، احساس غم و سردی را القا می‌کنند و حتی روی اشتها تاثیر می‌گذارند.

 

– اگر غذا پشت میز خورده شود، بهتر است چون بدن در حالت مناسب‌تری قرار می‌گیرد. اگر سفره روی زمین هم پهن شود، اشکالی ندارد ولی بهتر است غذا روی یک میز کوچک قرار گیرد که کمر خم نشود و حالت فیزیکی بدن مناسب‌تر باشد.

 

– تنوع بیش از حد غذا روی میز، هم باعث زیاده‌خوری می‌شود و به سلامت جسم و روان صدمه می‌زند و هم باعث تشتت فکر می‌شود.

 

– میز و سفره‌آرایی مناسب و زیبایی چینش در روحیه افراد تاثیر مطلوبی دارد.

 

-می‌توان برای به دست آوردن آرامش، غذا را با دعا و شکرگزاری از درگاه خداوند شروع کرد. این کار که در همه کشورها و مذاهب انجام می‌شود، بسیار مفید است و باعث می‌شود کودکان نه تنها تشکر از خدا بلکه تشکر از دیگران را هم یاد بگیرند.

 

– در خانه بهتر است غذا همیشه در یک مکان مشخص خورده شود ولی اگر این محل آشپزخانه نباشد، بهتر است چون بوی غذا در آن پیچیده و این مخصوصا برای کسی که غذا را طبخ کرده و معمولا خانم خانه است، مطلوب نیست.

 

– می‌توان هنگام غذاخوردن به موسیقی ملایم و بی‌کلام گوش داد ولی این موسیقی نباید باعث حواس‌پرتی شود و نباید آهنگ‌ تند یا با کلام باشد چون باعث تشتت حواس می‌شود و تمرکز روی غذاخوردن را از بین می‌برد.

 

– نور اتاق غذاخوری نباید کم یا بیش از حد باشد. نور زیاد به چشم و غذا منعکس می‌شود و در نور کم، چشم به تمرکز بیشتری نیاز پیدا می‌کند و این خستگی روانی را به دنبال دارد.

 

– تهویه محل غذا خوردن باید مناسب باشد تا بوهای نامطلوب یا هوای سنگین باعث آزردگی افراد نشود.
– بهتر است در روزهایی که امکان آن وجود دارد و همه اعضای خانواده حضور دارند، غذا در محیط‌های طبیعی مانند طبیعت، پارک و… صرف شود.

 

و در نهایت اینکه توجه به این نکته‌ها که شاید تا به امروز خیلی مهم به نظرتان نمی‌رسید، بسیار اهمیت دارد زیرا کسانی که مناسب و در محیطی مطلوب خوب غذا می‌خورند، بهداشت روانی بهتری دارند.

 

دکتر محمدرضا خدایی، روان‌پزشک، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه