زبان بدن را از سخنرانان TED بیاموزید

0
1099

حرکات بدن یکی از عوامل مهم جذابیت و تأثیرگذاری سخنرانی است و حتی سخنرانان TED نیز برای جلب توجه مخاطب از حرکات حساب شده‌ای استفاده می‌کنند.

 

کنفرانس تد از ابتدای سه کلمه‌ی Technology، Entertainment و Design گرفته شده است. TED Talk مجموعه همایش جهانی است که با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند» برگزار می‌شود. سخنرانان در این همایش در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله تحقیقات و دانش و فرهنگ به شیوه‌ی داستان‌گویی صحبت می‌کنند.

 

در سخنرانی‌های تد فن بیان اهمیت بالایی دارد و تا به حال افراد معروفی از جمله بیل‌گیتس، شریل سندبرگ، بنیان‌گذاران گوگل و… در آن سخنرانی کرده‌اند.

 

در یک سخنرانی علاوه بر حرف‌هایی که گفته می‌شود عوامل دیگری از جمله زبان یا حرکات بدن نیز مهم هستند. حرکات مناسب بدن اعتبار سخنران را افزایش می‌دهند، پیغام را بهتر منتقل می‌کنند و حتی فرد را دوست‌داشتنی‌تر نشان می‌دهند.

 

البته حرکات نامناسب نیز به همان اندازه مخرب هستند و اعتبار سخنرانی را زیر سوال می‌برند. به همین دلیل از کارول ریتون، متخصص زبان بدن خواسته شده تا با تحلیل حرکات ۱۰ سخنران معروف تد بهترین و تأثیرگذارترین حرکات بدن در طول سخنرانی را معرفی کند.

 

ریلتون سخنرانی افرادی مانند آنجلا داکورث (روان‌شناس)، بیل گیتس (رئیس و موسس مایکروسافت)، برین براون (محقق)، الیزابت گیلبرت (نویسنده)، جف بزوس (مدیرعامل آمازون)، نائومی کلین (نویسنده)، سارا کای‌ (شاعر)، شریل سندبرگ (مدیر ارشد عملیات فیسبوک)، استیو پینکر (روان‌شناس) و تونی رابینز (نویسنده)‌ را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. او از بین این ۱۰ سخنرانی پنج مورد از بهترین‌ها را انتخاب کرده و در مورد حرکات و زبان بدن آن‌ها توضیح داده است که در ادامه‌ی این مقاله‌ می‌خوانیم.

۱- حرکت دست به سمت مخاطب

این حرکت به درگیر کردن مخاطبان کمک می‌کند. درگیر شدن مخاطب توجه او را افزایش داده و موجب برقراری ارتباط با سخنران می‌شود. از اشاره کردن به مخاطبان نترسید، این حرکت از روی اعتمادبه‌نفس بوده و با مخاطبان مستقیما ارتباط برقرار می‌کند.

مثال: تونی رابینز در طول سخنرانی خود چندین بار به مخاطبان اشاره می‌کند که نشان دهنده‌ی قدرت و اعتمادبه‌نفس است. او از سمت راست بدنش برای هدایت و تأکید استفاده کرده و با حرکات انگشت‌ها، دست‌ها و بازوها سرنخ‌های بصری قوی به مخاطب می‌دهد.

۲- لمس کردن قلب

این حرکت، سخنران را فردی مشتاق نشان می‌دهد که احساسات قوی در مورد داستان خود دارد. لمس کردن قلب اعتقاد مخاطب را نسبت به متن سخنرانی یا بخش خاصی از داستان افزایش می‌دهد.

از طرفی لمس سر نشان دهنده‌ی افکار عمیق بوده و سخنران با این کار از مخاطب می‌خواهد عمیقا روی موضوعی فکر کند. ترکیب کردن این حرکات با لبخند یا حالات صورت، احساس صمیمیت را در مخاطب برمی‌انگیزد.

 

مثال: برین براون در طول سخنرانی بارها به قلبش اشاره می‌کند و از مخاطب می‌خواهد حرف‌های او را باور کرده و با او همراه شوند. او تجربیات شخصی خود را با مخاطبان در میان می‌گذارد و با خنداندنشان تمرکز آن‌ها را به صحبت‌های خود جلب می‌کند.

۳- قرار دادن دست‌ها بالاتر از کمر

نگه داشتن دست‌ها در ارتفاعی بالاتر از کمر، به تأکید کردن روی عبارات‌ خاص کمک می‌کند. فراموش نکنید که دست‌ها باید باز باشند تا سخنران فردی با شخصیت باز و علاقه‌مند به درگیر شدن با مخاطب به نظر برسد. همچنین بهتر است دست‌ها را شل کنید تا با اعتمادبه‌نفس‌تر به نظر برسید. حرکات قوی و ناگهانی که با متن سخنرانی همگام هستند به افزایش تمرکز مخاطب روی بخش خاصی از داستان کمک می‌کنند.

مثال: بیل گیتس دست‌های خود را بالاتر از کمر نگه می‌دارد و با حرکات مناسب روی نکات خاص تأکید می‌کند. او دست‌ها خود را دراز نمی‌کند و نزدیک به بدن نگه می‌دارد تا کنترل بهتری روی مخاطب داشته باشد. باز و بسته شدن دست‌ها هنگام گفتن عبارات خاص میزان تأکید روی آن‌ها را افزایش می‌دهد و جدیت سخنران روی آن نکته را نشان می‌دهد.

۴- خم شدن به طرف مخاطب

خم کردن سر به سمت مخاطب نشان دهنده‌ی اشتیاق از به اشتراک گذاشتن اطلاعات بوده و همچنین نشان می‌دهد سخنران از صحبت کردن با آن‌ها احساس راحتی می‌کند.

 

نگه داشتن سر به سمت جلو نیز نشان دهنده‌ی ایده‌ها و افکار جدید است. سخنران می‌تواند با بلند کردن سر یا شانه‌ها تأکید خود را روی موضوعی نشان دهد. نترسید از از اینکه با تکان دادن سر، خودتان را تأیید کنید و از مخاطب بخواهید نکات مهم را یادداشت کند.

 

مثال: شریل سندبرگ به سمت مخاطبان خم می‌شود تا نشان دهد مشتاق به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برقراری ارتباط با آن‌ها است. حرکات او در طول سخنرانی آرام و حساب شده است. او سرش را بیرون از بدن نگه می‌دارد تا نشان دهد اهل تفکر است.

۵- حفظ یک وضعیت متقارن

قوی و متقارن ایستادن نشان دهنده‌ی اعتمادبه‌نفس است و مردم دوست دارند از شخصی اطلاعات بگیرند که به شکلی متقارن دیده می‌شود. در مرکز صحنه بایستید و قدرت و اعتمادبه‌نفس خود را در همان لحظه‌ی اول به مخاطب نشان دهید. گذاشتن دست‌ها روی کمر نشان دهنده‌ی قدرت رهبری است. فراموش نکنید حرکات باید طبیعی باشند پس از فضایی که دارید استفاده کرده و اعتمادبه‌نفس خود را به مخاطبان نشان دهید.

 

مثال: نائومی کلین در موقعیتی متقارن قرار می‌گیرد تا مخاطب راحت‌تر با او ارتباط برقرار کند. از آنجایی که مردم توجه بیشتری به مناظر متقارن دارند، او در یک منطقه از صحنه می‌ایستد و سخنرانی خود را در مورد بهبود روابط کاری به مخاطب ارائه می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه