جشن نامزدی چیست و چه آدابی دارد؟

0
1188

جشن نامزدی

جشنی است که قبل از مراسم عقد در منزل پدر عروس خانم برگزار می‌شود. در حقیقت این مراسم پس از به نتیجه رسیدن عروس و داماد در دوران آشنایی برگزار می‌شود. مفهوم جشن نامزدی توافق اولیه عروس و داماد و خانواده‌های هر دو طرف است.

 

بنابراین زمان بین جشن نامزدی تا عقدکنان به عنوان دوران نامزدی شناخته می‌شود. در جشن نامزدی قول و قرار اولیه سایر جشن‌ها و مراسم نیز بین دو خانواده گذاشته می‌شود. در ادامه آداب و رسوم برگزاری جشن نامزدی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

آداب و رسوم جشن نامزدی

طبق آداب و رسوم ایران همیشه خانواده عروس خانوم میزبان خانواده آقا داماد هستند. به این ترتیب که با تهیه میوه و شیرینی و دعوت از بزرگترهای فامیل منتظر خانواده آقا داماد می‌شوند.

 

عروس خانم هم معمولا لباس نامزدی متفاوت و شیکی را براین مراسم انتخاب می‌کند. با توجه به این که در این مراسم معمولا علاوه بر خانواده‌ها بزرگترهای فامیل هم حضور دارند بنابراین بهتر است که لباس عروس خانم پوشیده و شیک باشد. در صورتی که مراسم نامزدی مفصل برگزار شود. عروس خانم با مراجعه به آرایشگاه آرایش و مدل موی متفاوت و خاصی را نیز برای خود انتخاب می‌کند.

 

با توجه به این‌که خانواده عروس خانم میزبان این جشن است معمولا هدایایی از طرف خانواده آقا داماد به عروس خانم پیشکش می‌شود. این هدایا شامل پیش حلقه‌ی نامزدی، دسته گل، میوه، شیرینی و یا کیک نامزدی است. البته توجه داشته باشید که در صورتی که تعداد مهمانان زیاد باشد معمولا کیک نامزدی سفارش داده می‌شود. در غیر این صورت تهیه یک جعبه شیرینی نیز کافی خواهد بود.

پیشکش در جشن نامزدی

در جشن نامزدی دسته گلی از طرف آقا داماد به عروس خانوم پیشکش می‌شود.

 

البته لازم به ذکر است که معمولا در کنار دسته گل، شیرینی و میوه و پیش حلقه معمولا هدایایی مثل شال یا روسری، لباس و … نیز از طرف مهمانان حاضر در جشن به عروس خانم پیشکش می‌شود. این هدایا نماد پذیرش عروس خانم توسط خانواده آقا داماد است. بنابراین معمولا در تهیه این هدایا از رنگ‌های شاد و روشن استفاده می‌شود.

 

در مراسم نامزدی دسته گل، شیرینی، میوه، پیش حلقه و هدایایی از طرف خانواده آقا داماد به عروس خانم پیشکش می‌شود.

 

پس از ورود خانواده آقا داماد مراسم با پذیرایی عروس خانم آغاز می‌شود. دو خانواده در مورد آداب و رسوم صحبت می‌‌کنند. قول و قرار مراسم عقد و نوع جشنی که قرار است برگزار شود گذاشته می‌شود. عروس خانم و آقا داماد به بزرگترها معرفی می‌شوند. سپس در پایان مراسم در صورت توافق کامل دو خانواده پیش حلقه نامزدی از طرف آقا داماد در اختیار عروس خانم قرار می‌گیرد.

 

عروس خانم نیز برای اعلام رضایت خود حلقه را قبول کرده و در انگشت حلقه خود قرار می‌دهد. به این ترتیب دو خانواده با شیرینی که از طرف خانواده آقا داماد پیکش شده است دهن خود را شیرین می‌کنند. معمولا بزرگترهای مجلس با دعای خیر و آرزوی عاقبت به خیری عروس و داماد را برای سایر مراسم آماده می‌کنند.

 

با توجه به این‌که مهریه عروس خانم معمولا در مراسم بله برون تعیین می‌شود. بسیاری از خانواده در جشن نامزدی صحبتی از مهریه نمی‌کنند. اما اگر قرار نباشد که مراسم بله برونی برگزار شود مهریه عروس خانم نیز در جشن نامزدی تعیین می‌شود. با توجه به انتخاب تاریخ عقد در این مراسم معمولا زمان بین این جشن و عقد کنان به عنوان دوران نامزدی شناخته می‌شود.

 

دوران نامزدی فرصتی را برای عروس و داماد فراهم می‌کند تا با آشنایی و شناخت بیشتر هم، خود را برای تشریفات مراسم عقد نیز آماده کنند. معمولا خریدهای عروسی مانند خرید حلقه و لباس عقد و آیینه و شمعدان و … نیز در همین دوران نامزدی انجام می‌گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه