اعتیاد به الکل

0
1137

خوب است یا بد ؟ 
تاریخچه تمایل به نوشیدن الکل بسیار زودتر از آنی شکل گرفته که تاکنون حدس زده می‌شد. نتایج تحقیقات پژوهشگران می گوید در عصر حجر حدود ۹ هزار سال پیش ساکنین دهی در چین نوعی نوشیدنی با ۱۰ درصد الکل درست می‌کردند. این نوشیدنی که به انگلیسی به آن مید (Mead) و در آلمانی مت (Met) می‌گویند، عمدتا از عسل و آب درست می‌شود. در آلمانی اصطلاح دیگری هم به کار می‌رود که ترجمه آن “شراب عسل” می‌شود. انسان از دیرباز شاهد جوشش مایعات وبویژه مایعات قنددار بوده بدون اینکه از علت اصلی آن اطلاعاتی داشته باشد . الکل از زمان های قدیم در بسیاری از تمدنها به عنوان نوعی نوشیدنی استفاده می‌شده است. الکلی که به عنوان مشروب مورد استفاده قرار می‌گیرد از بسیاری از خوراکی‌ها مثل کشمش، خرما و انگور تهیه می‌شود و نام شیمیایی آن اتانول است. در بدن انسان آنزیم‌هایی وجود دارد که اتانول را تجزیه کرده و پس از متابولیت، می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن تاثیر بگذارد از مهم‌ترین قسمتی که اتانول روی آن تاثیر می‌گذارد، مغز است. با تاثیر الکل روی بافت مغز، سیستم عصبی تحت‌الشعاع قرار گرفته و عملکرد آن کند می‌شود که همین موضوع علائمی مثل اختلالات خلقی و عدم تعادل را ایجاد می‌کند. اگر شما با چنین افرادی برخورد داشته‌اید حتما دیده‌اید که تفسیر آنها از خود و محیط پیرامونشان تحت تاثیر مصرف الکل تفسیری غلط و گاهی غیرقابل درک است. از مهم‌ترین علائم چنین افرادی تلوتلو خوردن است که در نتیجه عدم تعادل به وجود می‌آید. الکلی که برای نوشیدن استفاده می‌شود در اصل همان ماده شیمیایی ” اتانول ” است .

اتانول از تخمیر قند‌ها ایجاد می‌شود. هر گرم اتانول در حدود ۷ کالری دارد .کالری الکل شاید به ظاهر پایین باشد اما این کالری به همراه خود هیچ ماده مفید غذایی مانند ویتامین، مواد معدنی یا پروتئین ندارد .   در قرن دهم میلادی زکریای رازی از گندم تخمیر شده الکل را به دست آورد و در سال ۱۸۹۷ میلادی دانشمند دیگری به نام (BEC/HCR) نشان داد که عامل اصلی تخمیر ماده شیمیایی مخصوصی است که در بدن مخمر وجود دارد . بعدها معلوم شد نه تنها فقط در مخمرها و کپک ها ماده شیمیایی تجزیه کننده وجود دارد بلکه موجودات زنده بزرگتر مانند حیوانات و نباتات نیز این ماده را دارند .در ادامه باید گفت که جوشش مایعات غذایی عملی است که در زبان فارسی «جوش و خروش» و در زبان عربی «تخمیر» و در زبان فرانسه «فرمانتاسیون» گویند .

جهت تولید الکل دو مرحله اساسی باید طی شود:
۱- تخمیر
۲- تقطیر

تخمیر
تخمیر یا «فرمانتاسیون» بسته به مسائل اقتصادی ، ظرفیت واحد و محدودیتهای فنی به دو صورت پیوسته (Continuos) و غیر پیوسته (batch) انجام می گیرد .
در کارخانه تقطیر خراسان الکل به روش «batch» تولید می شود . در این روش ابتدا پیش از شروع کار، تانکها و لوله های رابط استریل می شود. پس از رقیق سازی ملاس چغندر توسط آب و افزودن مواد مغذّی از جمله نیتروژن و فسفر و تنظیم pH توسط اسیدسولفوریک محیط جهت فعال سازی و تکثیر مخمر مساعدمی شود که تا این مرحله مخمربه صورت هوازی تکثیرمی شود . مخمر تکثیر شده (مایع) به تانک دیگری به نام «فرماتور» منتقل می شود. به آن خوراک ، به میزان تعیین شده اضافه می گردد و با قطع هوادهی مرحله تخمیر آغاز می گردد و در تمامی مراحل کنترل های لازم بر روی دما ، pH و دیگر فاکتورها توسط مسئولان فنی مرتبط صورت می گیرد.

تقطیر
تقطیر، پس از تکمیل مرحله تخمیر شراب الکلی به ستونهای تخمیر جهت تخلیص پمپاژ می شود و بخار الکل طبی و صنعتی حاصل از ستونهای تقطیر درون کندانسورها مایع شده و به مخازن ذخیره به طور مجزا ( طبی و صنعتی) منتقل می گردد و کلیه مراحل توسط متخصصان و با بهره گیری از ابزار دقیق و سیستم رایانه ای که در اتاق فرمان کارخانه تجهیز گردیده مورد کنترل واقع می گردد. محققین می گویند الکل به انسانها کمک می‌کرده تا در شرایط سخت آن دوران زندگی راحت‌تری داشته باشند. برای همین هم در دوران نوسنگی تولید ابتدایی نوشیدنی‌های الکلی در مناطق مختلف دنیا رواج یافت.   امروزه حدود صد میلیون آمریکایی، مقدار کمی از کالری مورد نیاز خود را با نوشیدن مشروبات الکلی تأمین میکنند. چون الکل ایجاد کالری میکند، اما نمیتواند ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید علاوه بر اینکه مشروبات الکلی عقل انسان را به مرور زمان رو به کهولت میبرد و به این دلیل یک غذای ضد غذا نامیده میشود. به علاوه با مصرف الکل، مصرف غذاهای کالری زا کاهش یافته، بدن از چندین ماده مغذی خالی شده ونیاز اضافی به سائر مواد مغذی پدید می آید.
الکل خالص، مایعی شفاف است و معمولا درجه خلوص آن ۹۶ تا ۹۷ است، یعنی در ۱۰۰ حجم آن، ۹۷ حجم الکل و ۳ حجم آب و دیگر ناخالصی ها وجود دارد.
الکل اتانول در طبیعت تقریبا در همه جا یافت می شود. در بسیاری از انواع تخمیرها همیشه مقداری از این الکل به وجود می آید و مقدار کمی از آن نیز در آب های طبیعی و معدنی یافت می شود. برای تهیه الکل از شیوه های تخمیر مواد نشاسته ای و قندی، یا از شیوه های سنتز و مصنوعی استفاده می کنند.

استفاده های الکل در پزشکی:
از نظر داروشناسی، الکل تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی است که جزء آرام بخش ها و سستی زاها طبقه بندی می شود.
در پزشکی مصارف زیادی دارد، از جمله می توان به مواردی چون افزایش خواب، گشاد کردن عروق، منبع انرژی زا، مسکن در دردهای بسیار شدید مانند دردهای سرطانی یا تخفیف گرفتگی های شدید عضلانی را نام برد.
از الکل به صورت بخار در ماسک های اکسیژن برای افرادی که دچار برخی ناراحتی های آسم، ریوی و اختلالات تنفسی هستند، استفاده می شود.
همراه با مرفین در اعمال جراحی باز و نیز در ضدعفونی و پانسمان جراحات مختلف پوست به کار می رود.
ولی به علت سوء استفاده در مصرف آن، مشکلاتی را در جامعه بشری ایجاد می کند.

الکلیسم :
الکلیسم‌ عبارت‌ است‌ از وابستگی‌ فیزیولوژیک‌ (جسمانی‌) و روانی‌ به‌ الکل‌، که‌ موجب‌ بروز بیماری‌های‌ مزمن‌ و بروز مشکل‌ در روابط‌ بین‌ فردی‌ و مشکلات‌ خانوادگی‌ و کاری‌ می‌شود. بعضی از مردم در هنگام بروز استرس، برای کسب آرامش و یا فرار از مشکل، اقدام به مصرف الکل میکنند. وقتی برای مقابله با استرس، الکل مصرف شود، به مرور زمان منجر به زیاده روی در مصرف و اعتیاد میگردد.

اعتیاد به الکل:
اتانول یکی از داروهای اعتیادآور محسوب می شود که به دلیل خواص نشاط آور آن، به عنوان ماده آرام بخش مصرف می شود. افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب وابستگی بدنی (اعتیاد) گردد. مصرف کنندگان مزمن الکل یا افراد معتاد به آن ممکن است مقدار مشخصی الکل بنوشند، بدون این که مست شوند، در این صورت احتمال دارد که یک نوع وابستگی جسمی و روانی به الکل در آنان به وجود آمده است که قطع مصرف آن، نشانه های ترک را به صورت تحریک پذیری زیاد، تشنج، دلیریوم ترمنس، حالات بی قراری یا عصبانیت، بی خوابی، بداشتهایی، عرق کردن و استفراغ ظاهر می سازد.
افرادی که به‌آنها به اصطلاح الکلیسم یا معتاد به الکل می‌گویند، در واقع‌ انرژی مورد نیاز بدنشان را از الکل می‌گیرند، یعنی به جای این که از مواد قندی دیگر یا از مواد پروتئینی و چربی استفاده کنند و از این طریق انرژی مورد نیاز بدنشان را تامین کنند، صرفا با استفاده از الکل انرژی بدنشان را تامین می‌کنند. در نتیجه اغلب آنان از سوءتغذیه رنج می‌برند.

علایم‌ شایع‌
مراحل‌ اولیه‌
کم‌ بودن‌ تحمل‌ نسبت‌ به‌ بروز اضطراب‌
نیاز به‌ الکل‌ در آغاز روز، یا در زمان‌های‌ استرس
بی‌خوابی‌؛ کابوس
بروز یک‌ حالت‌ ناخوشایند و سردرد صبح‌ روز بعد از مصرف‌ زیاد الکل‌ و نیز بیشتر شدن‌ موارد غیبت‌ و حاضر نشدن‌ سرکار
مشغولیت‌ ذهنی‌ زیاد برای‌ تهیه‌ الکل‌ و پنهان‌ کردن‌ نوشیدنی‌ الکلی‌ از خانواده‌ و دوستان‌
احساس‌ گناه‌ یا آزردگی‌ و تحریک‌پذیری‌ وقتی‌ که‌ دیگران‌ می‌گویند که‌ وی‌ الکل‌ مصرف‌ می‌کند. مراحل‌ پیشرفته‌
از هوش‌ رفتن ای‌ کوتاه‌ مدت‌ به‌ دفعات‌؛ کاهش‌ حافظه‌
بروز یک‌ حالت‌ هذیانی‌ همراه‌ با لرزش‌ (علایم‌ در این‌ حالت‌ عبارتند از لرزش‌، توهمات‌، گیجی‌، عروق‌ ریزش‌، تندشدن‌ ضربان‌ قلب). این‌ حالت‌ اغلب‌ در اثر نرسیدن‌ الکل‌ رخ‌ می‌داد.
بیماری‌ کبدی (پوست یا چشم ها زرد می‌شوند)
اختلال‌ رشته‌های‌ عصبی‌ دست‌ و پا و نیز دستگاه‌ عصبی‌ (کرخت‌ شدن‌ و سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها، کاهش‌ علاقه‌ و توانایی‌ جنسی‌، گیجی‌، کما)

علل‌
هنوز به‌ طور کامل‌ مشخص‌ نشده‌اند، اما موارد زیر را می‌توان‌ ذکر کرد:

عوامل‌ شخصیتی‌، به‌ خصوص‌ وابسته‌ بودن‌، عصبانیت‌، جنون‌ و سرخوشی‌، افسردگی یا در خود فرورفتن‌
تأثیرات‌ خانوادگی‌، به‌ خصوص‌ الکلی‌ بودن‌ والدین‌ یا طلاق‌ آنها

عوامل‌ ارثی‌ 
فشار اجتماعی‌ یا فرهنگی‌ برای‌ نوشیدن‌ الکل‌
اختلالات‌ شیمیایی‌ در بدن‌ (شاید)

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
عوامل‌ فرهنگی‌. در برخی‌ از گروه‌های‌ قومی‌ میزان‌ الکلیسم‌ بالا است‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ دلایل‌ اجتماعی‌ یا زیست‌شناختی‌ باشد.
استفاده‌ از مواد مخدر تفریحی‌
بروز بحران‌ در زندگی‌، مثلاً بی‌کاری‌، نقل‌ مکان‌ مداوم‌، یا از دست‌ دادن‌ دوستان‌ یا خانواده‌
عوامل‌ محیطی‌ مثل‌ در دسترس‌ بودن‌، مناسب‌ بودن‌ قیمت‌، و پذیرش‌ اجتماعی‌ الکل‌ در گروه‌ فرهنگی‌، کاری‌ یا اجتماعی‌ که‌ فرد بدان‌ تعلق‌ دارد.
در کشورهای پیشرفته ، الکل از علل شایع تصادف است چون زمان پاسخ دهی عصبی را کاهش می‌دهد. در عصر حاضر ثابت شده است که مصرف الکل حتی مصرف کم آن به خصوص اگر همراه با دیگر مواد اعتیاد آور باشد به مهارت رانندگی صدمه و آسیب می رساند.   نوشیدنی های الکلی، بسته به نوع آنها و ماده‌ای که از آن تهیه می‌شود دارای مقادیر متفاوتی از الکل می‌باشند و اسامی‌ متفاوتی هم دارند اما چیزی که در پزشکی اهمیت دارد مقدار الکل خالص موجود در هر نوع نوشیدنی الکلی است .
به طور مثال هر سیصد گرم آبجو در حدود چهار درصد الکل و ۱۵۰ کالری دارد.نوشیدن الکل بر روی دستگاه عصبی شما تاثیر می‌گذارد و اندکی اثر مسکن و ضد درد دارد. الکل به دستگاه عصبی انسان آسیب می‌زند. استفاده از این ماده می‌تواند باعث وابستگی شود .

پیشگیری‌
اگر احیاناً الکل مصرف‌ می‌کنید، سعی‌ کنید مصرف‌ آن‌ را قطع‌ کنید. در این‌ حالت‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌ فرد نمونه‌ سالم‌ به‌ دیگران‌ معرفی‌ خواهید کرد. به‌ تدریج‌ محدودیت‌هایی‌ برای‌ مصرف‌ در نظر بگیرید، سعی‌ کنید به‌ تدریج‌ کمتر بنوشید، تا کاملاً آن‌ را قطع‌ کنید.
در صورت‌ الکلی‌ شدن‌ همسر، دوست‌، یا همکار خود، به‌ وی‌ کمک‌ کنید تا مشکل‌ خود را بپذیرد و درخواست‌ کمک‌ کند.

عواقب‌ مورد انتظار
با اجتناب‌ از الکل‌ یا موادمخدر، مست‌ یا معتاد نبودن‌ را تجربه‌ خواهید کرد. این‌ تغییر مثبت‌ در شیوه‌ زندگی‌ چندان‌ آسان‌ به‌ دست‌ نمی‌آید و بازگشت‌ به‌ عادت‌ بد قدیمی‌ به‌ دفعات‌ رخ‌ خواهد داد. اما اگر مصممم‌ باشید، می‌توانید الکل‌ را به‌ کلی‌ ترک‌ کنید.

عوارض‌ احتمالی‌
بیماری‌ مزمن‌ و پیش‌ رونده‌ کبدی
زخم معده همراه‌ با خونریزی‌؛ التهاب‌ معده
التهاب‌ رشته‌های‌ عصبی‌، لرزش‌، حملات‌ صرعی‌ و اختلال‌ مغزی‌، زمین‌ خوردن‌ در خانه‌
التهاب‌ لوزالعمده
التهاب قلب
آسیب‌ ذهنی‌ و جسمانی‌ به‌ جنین‌، در صورتی‌ که‌ مادر به‌ هنگام‌ بارداری‌ الکل‌ بنوشد.
اعضای‌ خانواده‌ افراد الکلی‌ ممکن‌ است‌ دچار مشکلات‌ روانی‌ شوند. این‌ مشکلات‌ احتیاج‌ به‌ درمان‌ دارند.

درمان‌
اصول‌ کلی‌ در بیشتر موارد چنانچه فرد در نتیجه مصرف الکل (اتانول)‌ دچار مسمومیت شود، مهم‌ترین اقدامات درمانی لازم برای او تحت نظر بودن در مراکز درمانی و جبران مایعات از دست رفته و کنترل تهوع و استفراغ و قند خون و در صورت نیاز جبران قند خون است.
درمان‌ شامل‌ اقدامات‌ کوتاه‌مدت‌ برای‌ متوقف‌ کردن‌ نوشیدن‌ الکل‌ و کمک‌ بلندمدت‌ برای‌ رفع‌ مشکلاتی‌ است‌ که‌ باعث‌ الکلی‌ شدن‌ فرد شده‌اند.
ممکن‌ است‌ نیاز به‌ سم‌زدایی‌ وجود داشته‌ باشد. سم‌زدایی‌ عبارت‌ است‌ از مراقبت‌ پزشکی‌ در زمانی‌ که‌ فرد نوشیدن‌ الکل‌ را متوقف‌ کرده‌ و نتیجتاً دچار علایم‌ محرومیت‌ از الکل‌ شده‌ است‌، تا به‌ این‌ ترتیب‌ فرد بتواند این‌ مرحله‌ را بدون‌ مشکل‌ پشت‌ سر بگذارد.
گاهی‌ اوقات‌ نیاز به‌ بستری‌ شدن‌ در یک‌ مرکز تخصصی‌ وجود دارد.
به‌ قرار ملاقات‌ خود با پزشک‌ و مشاور پایبند باشید.
به‌ ارزیابی‌ مجدد نحوه‌ زندگی‌، دوستان‌، کار، و خانواده‌ خود بپردازید و در این‌ ارزیابی‌، عواملی‌ که‌ باعث‌ تشویق‌ به‌ نوشیدن‌ الکل‌ می‌شوند را شناسایی‌ و تغییر دهید.

داروها
دی سولفیرام. با مصرف‌ این‌ دارو، فرد به‌ هنگام‌ نوشیدن‌ الکل‌ دچار علایم‌ جسمانی‌ ناخوشایندی‌ می‌شود که‌ وی‌ را از نوشیدن‌ الکل‌ بیزار می‌کند. نالترکسون نیز دارویی‌ است‌ که‌ لذت‌ نوشیدن‌ الکل‌ را کاهش‌ می‌دهد.
داروهایی‌ که‌ برای‌ کنترل‌ علایم‌ محرومیت‌ از الکل‌ مصرف‌ می‌شوند عبارتند از بنزودیازپین‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای‌ ضد روان‌پریشی‌، و داروهای‌ ضدصرع‌ (در صورت‌ بروز حمله‌ صرعی)

فعالیت‌
هرگز وقتی‌ الکل‌ نوشیده‌اید رانندگی‌ نکنید.

رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید. امکان‌ دارد توصیه‌ شود که‌ مکمل‌های‌ ویتامین‌ مصرف‌ نمایید.

مضرات ناشی از سوء مصرف الکل
مصرف نوشابه های الکلی در ابتدا موجب ایجاد نوعی آرامش و سرخوشی زیاد می گردد، ولی پس از مدتی اثرات واقعی آن از جمله ناهماهنگی در حرکات عضلانی (آتاکسی)، اختلال در قضاوت، آسیب اعمال حرکتی و مهارتی، کندی واکنش و فعالیت ذهنی و فکری، تشدید حالت تهاجمی و پرخاشگری، تلوتلو خوردن، درهم و برهم حرف زدن، سوزش قلب، پرحرفی، دوبینی، گیجی، گرگرفتگی، کرختی، بی حسی اعضای بدن و افزایش ادرار آشکار می شود.
مصرف الکل، حتی مصرف کم آن به خصوص اگر همراه با دیگر مواد اعتیادآور باشد، به مهارت رانندگی صدمه و آسیب می رساند.
۸ تا ۱۲ ساعت پس از از مصرف زیاد آن، سردرد، تهوع، لرزش و استفراغ ایجاد می شود.
مصرف خیلی زیاد آن ممکن است موجب فلج شدن فعالیت های مغزی و دستگاه تنفسی و در نتیجه مرگ گردد.
به طور کلی این اثرات الکل، چنانچه همراه با مصرف آرام بخش ها و دیگر داروهای تضعیف کننده ی اعصاب باشد، تشدید می گردد. مصرف زیاد آن همراه با داروهای ضد افسردگی از جمله باربیتوریک ها اغلب ممکن است موجب مرگ فرد گردد.
مصرف منظم و مستمر نوشابه های الکلی ممکن است در بلند مدت و به تدریج موجب آسیب کبد، مغز، قلب و دیگر اعضای بدن گردد.
مصرف مداوم نوشابه های الکلی موجب بروز بیماری سیروز کبدی، التهاب لوزالمعده، اختلالات کیسه صفرا، ناراحتی های گوارشی، زخم معده و اثنی عشر، گاستریت و برخی از سرطان ها می شود.
در دستگاه عصبی بیشتر افراد معتاد به الکل، نارسایی های اعمال هوشی، حرکتی و بی ثباتی هیجانی، کاهش ادراک حسی و سرانجام از دست دادن حافظه، فراموشی و تیرگی بینایی دیده می شود.
شایع ترین اختلال سیستم عصبی در الکلیسم (اعتیاد به الکل) مزمن، آسیب قرنیه و اعصاب چشم است.
آسیب مغز و ناراحتی های قلبی از جمله آریتمی و تاکیکاردی از عوارض سوء مصرف الکل است.
الکل در مردان موجب ضعف نیروی جنسی می گردد و قدرت باروری آنان را کاهش می دهد.
مصرف مزمن و زیاد مشروبات الکلی موجب اضطراب، عصبانیت و تندخویی، تحریک پذیری و دلیریوم می گردد. از هم پاشیدگی زندگی خانوادگی، شغلی، اجتماعی و به طور کلی اعمال ضد اجتماعی و زوال ابعاد شخصیتی در نتیجه مصرف مداوم مشروبات الکلی پدیدار می گردد.
مصرف خیلی زیاد الکل ممکن است موجب فلج شدن فعالیتهای مغزی و دستگاه تنفسی و در نتیجه مرگ می گردد. به طور کلی این اثرات چنانچه همراه با مصرف آرام بخشها و دیگر داروهای تضعیف کننده باشد، تشدید می گردد. مصرف زیاد آن همراه با داروهای ضد افسردگی از جمله بار بیتوریک ها اغلب ممکن است، موجب مرگ فرد گردد. مصرف منظم و مستمر حداقل ۴ بار نوشابه های الکلی در روز ممکن است در بلند مدت و به تدریج موجب آسیب کبد، مغز، قلب، و دیگر اعضای بدن گردد.
مصرف مداوم نوشابه های الکلی موجب سایروز کبدی، پانکریت و اختلالات کیسه صفرا، ناراحتی های گوارشی، زخم معده و اثنی عشر، گاستریت و برخی از سرطانها در دستگاه جهاز هاضمه می گردد.
نقشهای دستگاه عصبی از جمله نارسایی های اعمال هوشی، حرکتی و بی ثباتی هیجانی، کاهش ادراک حسی و سرانجام از دست دادن حافظه و فراموشی، تیرگی بینایی در بیشتر افراد معتاد به الکل دیده می شود. شایع ترین اختلال سیستم عصبی در الکلیسم مزمن، آسیب قرنیه و اعصاب چشم است. آسیب به مغز و ضایعات نسوج مغز، ناراحتی های قلبی از جمله آریتمی و تاکیکاردی از عوارض سوء مصرف است. الکل، رگهای کرونری قلب را کاهش می دهد.

 

این ماده در مردان موجب ضعف قوای جنسی می گردد و قدرت باروری آنان را کاهش می دهد. مصرف مزمن و زیاد مشروبات الکلی موجب اضطراب، عصبانیت و تند خویی، تحریک پذیری دلیریوم، ترمنس و دپرسیون سیستم اعصاب مرکزی می گرد. از هم پاشیدگی زندگی خانوادگی، شغل و اجتماعی به طور کلی اعمال ضد اجتماعی و زوال ابعاد شخصیتی در نتیجه ادامه مصرف مشروبات الکلی پدیدار می گردد.
الکل اتانول یکی از داروهای اعتیاد آور محسوب می شود که به عنوان ماده آرام بخش برای خواص نشاط آور آن مصرف می شود. افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب ایجاد تحمل و وابستگی فیزیکی گردد. مصرف کنندگان مزمن یا افراد معتاد به آن ممکن است به مقدار ثابت مشروب بنوشند بدون اینکه مست شوند، در این صورت احتمال دارد که یک نوع وابستگی جسمی و روانی در آنان به الکل به وجود آید که قطع مصرف آن، نشانه های ترک را به صورت تحریک پذیری زیاد، تشنج، دلیریوم ترمنس، حالات بی قراری یا عصبانیت، بی خوابی، بد اشتهایی، عرق کردن و استفراغ ظاهر می سازد. از دیگر عوارضی که مصرف زیاد الکل بخصوص در فصل سرما ایجاد می‌کند، سرمازدگی و یخ‌زدگی است.

چرا که با مصرف الکل فرد دچار عدم تعادل و کاهش سطح هوشیاری می‌شود و او در چنین شرایطی نمی‌تواند از خودش مراقبت کند و در برابر تغییرات دمایی بسرعت دچار عارضه می‌شود، بر خلاف فرد عادی که حتی در صورت بی‌هوشی بعد از طی یک دوره این علائم برایش بروز می‌کند و در واقع توانایی بدن فرد بی‌هوش برای حمایت و تامین سلامت به مراتب بیشتر از فرد معتاد به الکل است.
مصرف الکل در فصل سرد سال خیلی بیشتر از دیگر فصول است، زیرا به دلیل سرعت بالای متابولیزه آن در بدن و حتی خیلی سریع‌تر از قند خون، فرد با مصرف آن دچار گر گرفتگی شده و درواقع دمای بدنش بالا می‌رود و همین باعث بالا رفتن آمار مصرف آن در زمستان می‌شود.
بیشترین آمار مصرف الکل در دنیا به کشورهای سردسیری مثل روسیه و مناطق سردسیری سیبری اختصاص دارد.
مصرف الکل در فصل سرد سال عوارضی به مراتب بیشتر از فصل گرم سال دارد. معمولا بیمارانی که به دلیل سرمازدگی به اورژانس مراجعه می‌کنند، اولین حدس، شک به مصرف الکل است، چراکه مهم‌ترین عارضه مصرف این ماده سرمازدگی است. بنابراین چنانچه بیماری به دلیل سرمازدگی به اورژانس آورده شود، اولین حدس درباره علت سرمازدگی در وی، مصرف الکل است.

در کشورهای پیشرفته ، الکل از علل شایع تصادف است چون زمان پاسخ دهی عصبی را کاهش می‌دهد.استفاده زیاد از الکل می‌تواند به کبد آسیب بزند و ایجاد هپاتیت الکلی باشد و یا بیماری کبد چرب را ایجاد کند.
یک کبد چرب می‌تواند به سیروز کبدی تبدیل شود و سیروز کبدی مرحله نهایی بیماری کبد است که در آن کبد عملکرد خود را از دست می‌دهد.
الکل ، ریسک ابتلا به سرطانهای مری، گلو، حنجره، دهان و سینه را افزایش می‌دهد. نوشیدن الکل می‌تواند به مخاط روده باریک و معده آسیب بزند و این آسیب می‌تواند توانایی بدن را در جذب مواد غذایی تحت تاثیر قرار دهد.
الکل می‌تواند توانایی جنسی را در انسان تحت تاثیر قرار داده و آن را کاهش دهد . خانمهای باردار نباید الکل بنوشند. نوشیدن الکل در دوران بارداری می‌تواند جنین را به سندرم چنین الکلی مبتلا کند.
استفاده بیش از اندازه الکل علاوه بر اینکه انسان را به کمبود ویتامین ب-۱ ( تیامین ) مبتلا می‌کند، باعث آسیبهای مغزی برگشت ناپذیر هم می‌شود .
در افرادی که از الکل استفاده می‌کنند یکی از مشکلات این است که این افراد سیگاری باشند، استفاده همزمان از سیگار و الکل باعث چند برابر شدن خطر ابتلا به سرطال مری می‌شود.
برخی از منابع پزشکی معتقدند که استفاده مداوم از الکل برای دستگاه قلب و عروق انسان مفید است اما این موضوع کاملا ثابت نشده است و اگر بخواهیم فایده الکل و زیانهای آن را با هم مقایسه کنیم هنوز هم مشخص نیست کدامیک بر دیگری برتری دارد.
توصیه پزشکان این است که اگر با دانستن تمام آسیب‌های ناشی از الکل، شما تصمیم به خوردن الکل گرفته‌اید، در خوردن آن زیاده روی نکنید و خود را با الکل مسموم نکنید .از نظر مقدار، شما نباید بیشتر از یک گیلاس الکل از هر نوع را روزانه مصرف کنید .

الکل به عنوان داروی اعتیاد آور، قدرت ایجاد وابستگی جسمی و روانی را دارد.
 

چگونه الکل به بدن آسیب می رسانند؟ 
در اینجا توضیح مختصری از تأثیر الکل و مواد مخدر بر قسمت های مختلف بدن را به همراه توصیه های غذایی برای از بین بردن این اثرات مضر در هر قسمت را برای شما بیان می کنیم :
*پوست و مو: بدن فاقد مواد مغذی لازم برای سلامت پوست و مو می شود. توصیه ها: مصرف غذاهای مغذی به خصوص غذاهای غنی از ویتامین هایA وC، پروتئین و روی.
* قلب و گردش خون: دریافت کم پروتئین ، باعث تحلیل و لاغری عضلات می شود. اغلب، التهاب به همراه افزایش ذخایر چربی در بدن و افزایش فشار خون به وجود می آید.
توصیه ها: مصرف رژیم غذایی کم چربی، پروتئین کافی و انجام ورزش منظم و مرتب.
* کبد: ذخایر ویتامین ها و املاح کاهش می یابد. تورم بیش از حد کبد، از تولید صفرا و عمل فیلتراسیون (تصفیه کبدی) جلوگیری کرده و باعث کاهش اشتها می شود.
توصیه ها: مصرف غذاهای پر کالری و غنی از مواد مغذی، پروتئین غنی و مرغوب ، میانه روی در مصرف چربی، مصرف مکمل های ویتامین و املاح .
* لوزالمعده: تحریک کبد و تورم حاصل از آن، جریان آنزیم ها را به معده مسدود کرده و منجر به بروز اختلالاتی درهضم و دیابت می شود.
توصیه ها: مصر ف غذاهای مغذی به مقدار کم و متناوب در وعده های غذایی .
* کلیه ها:التهاب- عفونت های پی در پی – افزایش دفع آب از بدن و در نتیجه افزایش کمبود مواد مغذی. توصیه ها: مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی ، غذاهای حاوی پتاسیم فراوان( سبزیجات برگی شکل و خام، موز، میوه های خشک، سیب زمینی، مرکبات و میوه ها) ، کاهش مصرف کافئین.
* سیستم عصبی مرکزی و هیپوتالاموس: الکل و مواد مخدر ، باعث به وجود آمدن اختلال و آشفتگی در سیستم عصبی می شوند. روی حافظه، توانایی یادگیری، فکر کردن و هماهنگی بدن اثرات بدی دارند. الکل سلول های عصبی را که قادر به تولیدمثل مجدد نیستند، از بین می برد.
با مصرف الکل و مواد مخدر ، مرکز کنترل اشتها در هیپوتالاموس، پیام های اشتباهی درباره گرسنگی وتشنگی به بدن می فرستد.
توصیه ها: استراحت، مصرف غذاهای مغذی شامل غذاهای حاوی مقادیر زیاد اسید آمینه های تریپتوفان و تیروزین ، فعالیت بدنی( ورزش)، مصرف مولتی ویتامین و املاح به همراه مکمل های ویتامینی گروهB (B کمپلکس) .
*غشای موکوسی سلول ها: باعث اختلال در عمل غشاهای مری، معده و مقعد می شود. تغذیه متعادل و مناسب باعث ساخت مجدد این بافت های از بین رفته خواهد بود .
توصیه ها: غذاهای مغذی حاوی ویتامینA( سبزیجات نارنجی رنگ) و ویتامینC فراوان ، کاهش دریافت کافئین.   * معده: تحریک معده، افزایش خطر زخم معده و اختلالات مربوط به معده .
توصیه ها: مصرف وعده های غذایی سبک به مقدار کم و پی در پی ، مصرف میان وعده ها، کاهش مصرف کافئین درطی اختلالات معده .
* روده ها: کاهش زمان عبور غذا از روده ها، افزایش خطر جذب ناقص مواد غذایی و بروز انواع سرطان.
توصیه ها: افزایش دریافت فیبر، مصرف آب فراوان، ورزش، کاهش مصرف کافئین در طی اختلالات.
* مقعد: به دلیل هموروئید( خونریزی) در این ناحیه، دفع مواد زاید کاهش می یابد( یبوست ) یا اینکه منجر به بروز اسهال می شود . توصیه ها: مصرف غذاهای حاوی فیبر فراوان، ورزش کردن، نوشیدن آب.
* مقادیر خونی: مصرف الکل و مواد مخدر روی مقادیر خونی در بسیاری از مواد مغذی اثر دارد. اگر مقدار دریافت کلسترول ( چربی مصرفی) به طور دقیق اندازه گیری نشود، ممکن است سطح کلسترول خون نرمال به نظر آید. توصیه ها: آزمایش خون توصیه نمی شود تا اینکه ۶ تا ۱۲ هفته از ترک اعتیاد بگذرد و ما از مقادیر خونی خوانده شده ، مطمئن شویم.   دانشمندان اعلام کردند مصرف الکل باعث افزایش احتمال آلودگی بدن انسان به ویروس اچ.آی.وی میشود. با توجه به اینکه مصرف الکل در بین افراد آلوده به ویروس اچ.آی.وی بالاست، نتیجه این تحقیقات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. براساس یک تحقیق انجام شده، در ۴۱ درصد از بیماران مبتلا به ویروس اچ.آی.وی، در پی مصرف الکل، ضعیف شدن بدن در مقابل ویروس اچ.آی.وی و افزایش حساسیت و احتمال آلوده شدن بدن به این ویروس، مشهود بوده است.
نتایج بدست آمده در این تحقیق در پی آزمایش های انجام شده بر روی میمون هایی است که به یک ویروس مشابه آلوده شده بودند. در این آزمایش ها معلوم شد که بالا بودن میزان مصرف الکل در این میمون ها در تقویت این ویروس نقش بسزایی داشته است.
در این آزمایش ها پس از خوراندن میزان مشخصی از الکل در فاصله‌های زمانی منظم به تعدادی از میمون ها و خوراندن محلول قند به تعداد دیگری از میمون ها، این حیوانات به ویروس اس.آی.وی (ویروس مشابه اچ.آی.وی) آلوده شده بودند. تقریباً پس از گذشت یک هفته از آلوده کردن این میمونها به ویروس اس.آی.وی مشخص شد که رشد این ویروس در میمون هایی که به آنها الکل خورانده شده بود، در مقایسه با دیگر میمون ها ۶۴ برابر بیشتر بوده است.
پروفسور” گریگوری باگبی” محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه ملی لوییزیانا در این باره گفت: به احتمال زیاد این بدین معناست که در چنین زمان کوتاهی یا سلولهای بیشتری در بدن این میمونها آلوده به اس.آی.وی شده‌اند و یا اینکه سلولهای آلوده شده به تولید بیشتر این ویروس پرداخته‌اند.

وی افزود: در صورتیکه سلولهای بیشتری آلوده شده باشند، این بدان معنا خواهد بود که الکل در افزایش آلودگی سلولها یا افزایش تعداد سلولهای تضعیف شده نقش داشته است.

با این حال دلیل آنکه چگونه الکل باعث افزایش آلودگی بدن به ویروس اچ.آی.وی میشود، همچنان نامعلوم است. با اینحال برخی از محققین بر این باورند که الکل ممکن است باعث فعال شدن سلولهای محافظ غیرفعال بدن موسوم بهCD4+T که در دیواره روده قرار دارند، شود. گفته میشود که این سلولها در برابر آلودگی به ویروس اچ.آی.وی بسیار آسیب‌پذیر و ضعیف هستند.

گریگوری باگبی همچنین با اشاره به خطرات ناشی از مصرف الکل گفت: مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد احتمال سرزدن رفتارهای خطرآفرین مانند آمیزش جنسی بدون استفاده از ابزار پیشگیری در افرادی که در مصرف الکل زیاده‌روی می‌کنند، بسیار بالاتر از دیگران است.

وی تصریح کرد: بنابراین دلیلی برای این باور وجود دارد که افرادی که الکل زیاد مصرف می‌کنند، در معرض خطر آلودگی بیشتری به ویروس اچ.آی.وی در مقایسه با دیگران هستند.

همچنین تحقیقات به عمل آمده توسط این محقق دانشگاه لوییزیانا حاکی از آن است که حتی مصرف بالای الکل در افرادی که آلوده به ویروس اچ.آی.وی هستند، آنان را در برابر عوارض این ویروس آسیب‌پذیرتر می‌سازد.
این تحقیقات در مراحل اولیه می باشد، ولی می‌تواند به حل این معما کمک کند که ” چرا برخی افراد پس از تماس با ویروس اچ. آی.وی مبتلا به ایدز شده و برخی دیگر نمی‌شوند؟

human immunodeficiency virus *  BBC

برخلاف سائر مواد مغذی انرزی زا (پروتئین، قند و چربی) الکل فقط به عنوان یک ماده سوختنی توسط سلولهای کبدی بکار میرود. به طور طبیعی کبد چربیها را میسوزاند. وقتی الکل مصرف میشود چربیها نمیسوزند بلکه در کبد ذخره شده و یا وارد خون میگردد. در تتیجه چربی های بالقوه زیان آور در دستگاه گردش خون افزایش می یابد یا احتمال آسیب کبدی وجود دارد. مصرف الکل میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی گردد.

الکل میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش داده و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده گردد. آسیب وارده به معده و روده میتواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود. اگر به دلیل کالری زایی الکل مصرف غذا کاهش یابد، سوء تغذیه نتیجه خواهد شد.
مصرف الکل نوعی سرحالی و نشاط در فرد ایجاد میکند که اشتها و میل به غذا را در فرد کاهش میدهد. با تداوم مصرف الکل سلولها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری میباشد. لذا مصرف لکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.
مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد. یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین B6 میباشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بیحالی گردد.
الکل یک ماده ادرار آور است و میتواند سبب کم آبی سلولهای بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامینها و مواد معدنی از جمله ویتامینهای B، C، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج میشوند. با مختل شدن عمل جذب اسید فولیک، به علت مداخله الکل در سوخت و ساز ویتامینها، از دریافت این ویتامین توسط بافتهای بدن جلوگیری میشود. کمبود اید فولیک میتواند موجب کم خونی، سستی و بیحالی و ضعف جسمی و روحی گردد.

مصرف الکل و سرطان کولون 
سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون بیماری است که در آن سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می‌کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمولترین سرطانهای بشر به حساب می‌آید و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان پذیر است، اما از آنجا که تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است چرا که هیچگونه علامتی ندارد، لذا عملا درمان زودهنگام آن امکان پذیر نیست.
رژیم غذایی نامناسب و مصرف الکل از جمله عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزلیش دهند، و از آنجا که افرادی با سابقه فامیلی سرطان کولورکتال ممکن است بیشتر مستعد بروز اثرات مضر الکل باشند، به همین دلیل دانشمندان زیادی اثر مصرف الکل و سابقه خانوادگی را در بروز سرطان کولون بررسی کرده اند.
در این راستا مقاله ای در ژورنال  American journalدر سال ۲۰۱۲ به چاپ رسیده است. در این مطالعه ارتباط مصرف الکل و سابقه خانوادگی سرطان کولون با خطر بروز سرطان کولون مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی طی پیگیری ۲۶ ساله ۸۷۸۶۱ زن و پیگیری ۲۰ ساله ۴۷۲۹۰ مرد، ۱۸۰۱ مورد مبتلا به سرطان کولون مشخص شدند.
مصرف بالای الکل با افزایش خطر سرطان کولون در ارتباط بود. البته تنها در مورد دریافت بالای الکل(مصرف بیش از ۳۰ گرم الکل در روز) و بروز سرطان کولون ارتباط معنی دار وجود داشت. ارتباط بین مصرف الکل و خطر بروز سرطان کولون بر اساس سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال متفاوت بود. خطر بروز سرطان کولون در افرادی با مصرف الکل بیش از ۳۰ گرم در روز و با سابقه فامیلی تقریبا دو برابر افرادی بدون سابقه فامیلی و با همان مقدار مصرف الکل بود و احتمال بروز سرطان کولون در افرادی با مصرف بالای الکل و سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال ۸/۲ برابر احتمال آن در افراد غیر الکلی با خانواده ای سالم بود.
نکته عملی: سرطان کولون در مراحل ابتدایی  علایمی ندارد و درمان آن عملا امکان پذیر نیست. به همین دلیل دانشمندان زیادی به بررسی عوامل تشدید کننده آن (مانند مصرف الکل) پرداخته اند. که در این مطالعه اخیر به این نتیجه رسیدند که عدم مصرف الکل خصوصا در افرادی با سابقه خانوادگی سرطان کولون، می تواند احتمال بروز سرطان کولون را کاهش دهد. الکل و بارداری:
استفاده از مشروبات الکلی در دوران بارداری موجب ایجاد مشکلات جدی و غیر طبیعی شدن نوزاد می گردد. زنان بارداری که در دوران بارداری زیاد مشروب می نوشند، ممکن است کودکان غیر طبیعی با نقایص ذهنی یا جسمی به دنیا آورند.

در یک بررسی، اثرات الکل بر روی جنین مادران الکلی آزمایش شد و مشخص گردید که نوشیدن زیاد و سپس قطع مصرف الکل در دوران بارداری، اثراتی را بر جنین می گذارد.

در این آزمایش از ۳۲۲ نوزادی که غیر طبیعی بودند، ۳۲ درصد متعلق به مادران مشروب خوار در حد افراط ، ۱۴ درصد متعلق به مادران مشروب خوار در حد متعادل و ۹ درصد متعلق به مادرانی بود که دیگر الکل نمی نوشیدند.

همچنین ۲۰ مورد از ۱۶۲ نوزادی که پس از تولد دچار سندرم قطع الکل (یک نوع بیماری) بودند، متعلق به مادرانی بودند که در دوران بارداری شان روزانه ۳۰۰ میلی لیتر یا بیشتر مشروبات الکلی می نوشیده اند.
تــمـام الـکل هـا دارای ایـن خواص می بـاشنـد
۱- الکل در دمای اتاق یک مایع شفاف میباشد.
۲- چـگالی الکل از آب بیشتر بوده و سریـعتـر ازآب تبخیر میگردد. این ویژگی الکل را تقـطیر پذیرمیکند.
۳- الکل بسهولت در آب حل میشود.
۴- الکل قابل اشتعال میباشد.

روشهای تولید الکل متفاوت میباشد:
۱- از تخمیر حبوبات و میوه ها (مانند آبجو)
۲- از تقطیرحبوبات و میوه ها (مانند ودکا، ویسکی، جین)
۳- از تـغـییر شـیمیایی در سوختـهای فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت ( الکل صنعتی )
۴- از ترکیـب شیـمیـایی مـنوکســید کربن و هیدروژن (مانند متانول و الکل چوب)
الـکـل موجود در مشروبات الکلی از نوع اتیل الکل (اتانول) می بـاشد. مـیـزان اتـانـول در برخی مشروبات الکلی این چنین است:

آبجو: ۴ الی ۶ درصد
شراب: ۷ الی ۱۵ درصد
شامپاین: % ۸ الی ۱۴ درصد
مشروبات الکلی تقطیر شده همچون جین، ودکا، ویسکی:۴۰ الی ۹۵ درصد

نحوه جذب الکل در بدن
پـس مـصرف الـکـل در حـدود ۲۰ درصـد آن از طـریق معـده جذب شده و ۸۰ درصد مابقی در روده کوچک جـذب بـــدن میگردد. سرعت جذب الکل و میزان قدرت مست کنندگی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- پر و خالی بودن معده: چون بیشتر الکل مصرفی ازطـریــق روده کوچک جذب بدن میگردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـکل بـه روده کــوچک کند می گردد و مـدت بیشتری الکل در معده باقی میماند.

۲- وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الکل قرار میگیرد زیرا الکل پس از ورود به جریان خون در آب کل بدن حل شده و در واقع توزیع میگردد. بـنـابـراین افراد سنگین وزن تر به خاطر آب بیشتر در بدنشان، دیرتر تـحت تاثیر الکل واقع میشوند.

۳- چربی بدن: به علت آنکه الکل قادر به حل شدن در چربی نمیباشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. عـکس مـوضـوع نـیز صـدق میکند افراد عضلانی دیرتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

۴- جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرارمی گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت کـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان میباشد. همچنین بافت عضلانی در زنان کمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنین فاقد آنزیم تجزیه کننده الکل بوده(دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل کرده و نقش تجزیه الکل را بعده دارد. همچنین زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، بیـشتر تحت تاثیر الکل هستند بـه عـلت آنـکـه قرصـهای ضـد بارداری متابولیسم الکل را کاهش میدهند.

۵- غلضت الکل: هر چه غلظت الکل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.

۶- سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل کار)، خـستگی ( چون کبد آنزیم کمتری تولید میکند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الکل را افزایش میدهند) نیز در سرعت جذب الکل و تاثیر آن، موثر میباشند.

۷- اگر الکل همراه با دیگر قرصهای روانگران (اکستازی) مـصرف گـردند قدرت سرکوبگری الکل افزایش یافته و میتواند بسیار خطرناک باشد.

۸- افراد الکلی: افرادی که بطور مستمر الکل مصرف می کنند، نسـبـت به آن مقاومت پیدا کرده و در واقع بدنشان به مصرف الکل سازگاری پیدا می کند. بـنابـراین بـرای ایـجاد حالت مستی به الکل بیشتری نیاز دارند زیرا:

کبدشان در پی سازش، آنزیم تجزیه کننده بیشتری ترشح میکند فعالیت نورونهای دستگاه عصبی و مغزشان افزایش می یابد راه های دفع الکل، اثرات زیانبار کوتاه مدت و بلند مدت…

راه های دفع الکل
الکل از ۴ طریق دفع میگردد:

کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج می کند ششـهـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـاز دم خـارج می کنند مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع میگردد قسمت اعظم الکل توسط آنـزیمـهای کـبد اکسید شـده و به اسـیـد استـیـک، دی اکسید کربن و آب تبدیل می گردد
بطور متوسط یک انسان معمولی قادر است ۱۵ میلی لیـتـر الـکل را در طـی یـک ساعت دفع کند.

میزان غلظت الکل خون
با اندازه گیری میزان الکل موجود در خون فرد میتوان تعیین کـرد چه میزان فرد تحت تاثیر الکل می باشـد. در زیــر حالات ایجاد شده در فرد بر اساس میزان درصد الکل درون خون بیان گردیده است:
مرحله نشاط آور (%۰٫۱۲-۰٫۰۳): افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.

مـرحله برانگیختگی (%۰٫۲۵-۰٫۰۹): خـواب آلـوده، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.

مرحله سرگشتگی (%۰٫۳۰-۰٫۱۸): فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.

مرحله بهت (%۰٫۴-۰٫۲۵): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می کند، مـمکن است بیهوش گردد.

مرحله کما (%۰٫۵۰-۰٫۳۵): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما،تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.

مرحله مرگ: میزان ۰٫۵۰ درصد و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.
اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن

ارتـباطهای بین سلولهای عصبی تداخل کرده و فــعـالـیـت گـذرگاه های مـحـرک عـصبـی را ســرکـوب و گـذرگاه هـای بازدارنده عصبی را افزایش می دهـد. در کـل یک سرکوبگر دستگاه عصبی می باشد. اتساع مردمک چشم، افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه،احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، جـریـان خـون ســطحی افزایش یافته که موجب تعریق بدن میـشود امـا

جریان خون عضلانی را کاهش داده و موجب درد عضلانی میـگردد. اعتـماد بنفس و شجاعت فرد افزایش می یـابـد.

کنترل رفتاری کاهش یافـتـه و مـمـکن اسـت فرد دست به عملی زده و یا حرفی بزند که بعدا پشیمان گردد. فرد اجتماعی تر می شود. تـعادل بدن کاهش می یابد، قوه تشخیص فرد کاهش می یابد، واکنش های کند به محرکات. چـون سبب دفع آب بدن میگردد، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش مییابد. میگنا دات آی آر.مـیـدان دیـد فرد کاهش یافته و گویی دچار نزدیک بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیک بخود را دیده و به آنها توجه میکند.

اثرات بلند مدت(افراد الکلی)
از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن.

نکته: در صورت مصمومیت فرد به الـکل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و دیــگر اعمال کارساز نمی بـاشد. تـنها زمان نیاز است تا الکل بطور کامل از بدنشان دفع گردد. این زمان معمولا ۱۰ ساعت بطول می انجامد. در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.

در پایان به خاطر بسپارید که الکل یک سم میباشد و نه یک نوشیدنی نشاط آور.

آیا  می توانیم الکل مصرف کنیم ؟
یکی از علل عمده مرگ و میر جوانان نوشیدن الکل و رانندگی در حالت مستی است . الکل در عین حال یکی از دلایل مهم بزهکاری ، ارتکاب جرم ، موفق نشدن در مدرسه ، مسایل اجتماعی و عاطفی و خودکشی و استعمال مواد مخدر است .
بر اساس آمار موجود ۷۵ درصد نوجوانانی که الکل می نوشند ، یکبار مواد مخدر را امتحان کرده اند ، و این رقم در میان نوجوانانی که الکل مصرف نکرده اند به ۱۴ درصد کاهش می یابد .
درصد قابل توجه ای از این افراد نوشیدن الکل را از سنین پایین شروع کرده اند . شروع مصرف الکل ۱۰ تا ۲۵ درصد نوجوانها مربوط به دوران ۱۱ تا ۱۳ سالگی آنها می شود ، حتی دانش آموزان کلاس چهارم دبیرستان که مصرف الکل برای دانش آموزان هم سن و سال آنها مساله بزرگی است .

در این جا هم نظیر سیگار کشیدن ، جوانها از نوشیدن الکل و مضارات آن اطلاعات درستی ندارند . از جمله متداول ترین اسطوره های موجود درباره مصرف الکل می توان به موارد زیر اشاره کرد .

نوشیدن الکل بی ضرر است ؟!

الکل یک ماده مخدر شبیه به نیکوتین یا هروئین است . بر خلاف غذا که باید جذب شود الکل مستقیما وارد جریان خون می شود ، از آنجایی که نوجوانان از بالغ ها کوچکتر هستند تاثیر الکل روی مغز و بدن آنها بیشتر است . جمعی که الکل وابسته می شوند و به وجود آن در خونشان احتیاج پیدا می کنند به این گروه الکلی می گویند .
الکل روی بخش های کنترل مغز اثر می گذارد . هماهنگی بدن را مختل می کند ، موانع بازدارنده و کنترل کننده را رفع می کند و احساس کاذب از اعتماد به نفس در اشخاص تولید می کند و اینگونه است که بسیاری از کسانی که الکل نوشیده اند هنگام رانندگی با سرعت زیاد رانندگی می کنند و باعث تصادف می شوند .

الکل مشکلات را بر طرف می سازد ؟
الکل احساسات را تندتر می کند و اشکال این جاست که معلوم نیست کدام یک از احساسات ما آزاد می شوند . هر کس نسبت به مصرف الکل به شکلی واکنشی نشان می دهد . از آن گذشته یک شخص واحد نیز در هر بار مصرف الکل واکنش نشان می دهد . از آن گذشته نوشیدن الکل باعث شدت مشکلات می شود .

الکل انسان را اجتماعی می کند ؟
هر کس در مواقعی احساس خجالت دارد . این امر به ویژه در میهمانی هایی که اشخاص همه را لزوما نمی شناسند بیشتر است . در این شرایط بعضی ها احساس می کنند با خوردن الکل راحت تر می شوند ، اما این راه حل مشکل نیست ، بعد از مصرف چند بار الکل فرد دچار اعتیاد می شود و دیگر بدون مصرف الکل نمی تواند در چنین مجالسی شرکت کند .
از مضرات الکل می توان به سرطان ریه ، سرطان معده ، پوکی استخوان ، سکته مغزی ، تشنج ، سرطان حنجره ، بیماریهای کلیه ، نتوانی جنسی و دهه ها بیماری دیگر نام برد .

الکل و بارداری:
استفاده از مشروبات الکلی در دوران بارداری موجب ایجاد ناراحتی های جدی و غیر طبیعی شدن نوزاد می گردد. زنان بارداری که در دوران بارداری به حد زیاد مشروب می نوشند، ممکن است کودکان غیر طبیعی با نقیصه های ذهنی یا جسمی به دنیا آورند.

در یک آزمایشگاه – که در اثرات الکل بر روی جنین مادران الکلی آزمایش انجام شد- مشخص گردید که: نوشیدن زیاد و سپس قطع مصرف الکل در دوران بارداری، اثراتی را بر جنین می گذارد.

در ۳۲۲ نوزادی که غیر طبیعی بودند، ۳۲ درصد آنان متعلق به مادران مشروب خوار در حد افراط بودند و ۱۴ درصد آنان متعلق به مادران مشروب خوار در حد متعادل و ۹ درصد آنان متعلق به مادرانی که ترک کرده و در حال محرومیت به سر می برند.

۲۰ نفر از ۱۶۲ نوزادی که پس از تولد دچار سندرم قطع الکل بودند، متعلق به مادرانی بودند که در دوران بارداری شان روزانه ۳۰۰ میلی لیتر یا بیشتر مشروبات الکلی می نوشیده اند.   شنیدن نام موادمخدر برای خیلی‌ها چنان حس بدی را به همراه دارد که حتی از پیگیری اخبار آنها هم اکراه دارند. درست به همین دلیل اغلب ما اطلاعات ناقص و گاه اشتباهی را در مورد سوءمصرف مواد و حواشی آنها داریم. با وجود این گاهی حتی این اشتباه محاسباتی در مورد «چیزهای نفرت‌انگیز» به کارشناسان و متخصصان هم سرایت می‌کند…

به گزارش سلامت، کمیته علمی مستقل داروهای بریتانیا (ISCD) هفته گذشته با اعلام نتایج آخرین بررسی‌های خود بار دیگر باورهای رایج در مورد انواع گوناگون موادمخدر را به چالش کشید.

در نتایج این بررسی آمده که حتی محافل دانشگاهی هم سال‌هاست که در مورد میزان آسیب موادمخدر در مقایسه با سیگار و الکل دیدگاه‌های نادرستی را بیان کرده‌اند.

در بررسی‌های کمیته علمی مستقل داروهای بریتانیا، این حقیقت آشکار شده است که با در نظر گرفتن معیارهای جدید، مصرف الکل می‌تواند برای فرد و اطرافیان‌اش حتی از مصرف هرویین و کراک نیز خطرناک‌تر باشد. در ماه‌های اخیر کمیته علمی مستقل داروهای بریتانیا با همکاری مرکز پایش سوءمصرف مواد اتحادیه اروپا (EMCDDA) ضوابط تازه‌ای را به معیارهای سنجش میزان خطر مصرف موادمخدر افزودند و پس از آن به نتایجی دست یافتند که چندان با باورهای رایج همخوانی نداشت.

وضیعیت مصرف الکل در ایران
دکتر ˈنادره معماریانˈ – کارشناس مسوول برنامه های الکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی   یکی از مواردی که موجب روی آوردن برخی افراد معدود در کشور به مصرف الکل می شود این است که فکر می کنند مضرات الکل کمتر است. آنچه بیشتر در باره مصرف الکل در کشور حائز اهمیت است درباره وابستگی و اعتیاد نیست چراکه اعتیاد به الکل در کشور ایران خیلی کم است.زیرا در مصرف الکل در کشور ، بسیاری از مسایل فرهنگی و قانونی پشت آن وجود دارد . آمار مصرف کنندگان الکل در ایران را نه با کشورهای غربی بلکه باید با کشورهایی که نزدیک به فرهنگ ما هستند مقایسه کرد. مصرف الکل در کشور در حدی است که نیاز به برنامه های پیشگیری دارد.اکثر مصرف کنندگان الکل در کشور را نوجوانان و جوانان ۱۸ تا ۲۰ سال تشکیل می دهند که برای کنجکاوی یا تجربه مصرف مواد جدید به آن روی می آورند.

آمار جهانی الکل در مردان، بیشتر است . اما اطلاع رسانی های لازم در خصوص مضرات و موانع مصرف الکل باید برای همه جنسیت ها و برای همه گروه های سنی از طریق روش های توانمندسازی روانی و اجتماعی صورت گیرد. ما باید از نظر رفتاری و اعتقادی طوری افراد را توانمند کنیم که خودشان به سوی مصرف الکل نروند. در اجرای برنامه های پیشگیری باید به افراد گوشزد کنیم که الکل را به عنوان ماده ای که اعتیادآور نیست در نظر نگیرند و مصرف آن را از ذهن ها پاک کنیم.

خشونت ها و نزاع ها حتی با یک بار مصرف الکل هم می تواند صورت بگیرد؛ مهم ترین کار ما در بخش پیشگیری و مقابله با مصرف الکل این است که به حدی جوانان را توانمند کنیم که حتی برای کنجکاوی هم سراغ آن نروند. برخی افراد تصور می کنند که مصرف الکل موجب سرخوشی آنی می شود اما سرخوشی ناشی از مصرف الکل، اشتباه است ؛ چون اغلب جوانان الکل را دور هم مصرف می کنند احساس سرخوشی کاذب به آنان دست می دهد.

– جذب الکل و اثرگذاری آن روی گیرنده های مغزی ، حداقل ۳۰ دقیقه طول می کشد.

الکل در حقیقت روی بازدارندگی واکنش و قضاوت های مصرف کنندگان، تاثیر دارد، مصرف کنندگان الکل رفتارهایی می کنند که افراد عادی آنها را انجام نمی دهند.
-رفتار مصرف کنندگان الکل، کنترل نشده است؛ کندشدن واکنش ها به ویژه در حالت رانندگی از دیگر تاثیرات مصرف الکل است.
-برخوردهای اجتماعی مصرف کنندگان الکل نیز ممکن است منجر به نزاع هایی شود که در حالت عادی آنها را انجام نمی دهند.
-مصرف مکرر الکل نیز منجر به بیماری های مختلف جسمی مانند انواع سرطان ، بیماری های کبدی ، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های گوارشی می شود.

– یک مساله مهم در مصرف الکل، احتمال آلوده بودن الکل ها به ˈمتانولˈ یا همان الکل چوب است حتی الکل ها با برندهای معروف می توانند تقلبی و آلوده به متانول باشند.

-الکل های آلوده به متانول ، بسیار سمی هستند بطوریکه اگر مصرف از یک حدی بیشتر شود بلافاصله منجر به کوری یا حتی مرگ خواهد شد.

-احتمال آلودگی الکل به متانول به ویژه در ایران که بسیاری از آنها دست ساز هستند، زیاد است.

-متانول بسیار ارزان است و طعم الکل را نیز تغییر نمی دهد.

-ممکن است به دلایل سودجویانه، برخی فروشندگان اقدام به عرضه الکل های آلوده به الکل طبی یا سفید کنند.  الکل های سفید طبی ، درجه خلوص بالایی دارند و اگر به الکل ها اضافه شوند ، آسیب بسیار شدیدی به سلامت افراد وارد می کنند؛ درصد اتانول -نوعی ماده شیمیایی- الکل های طبی بسیار بالاتر از الکل های معمولی است بنابراین آسیب رسانی آن بسیار بالا است؛ آبجو ها حداکثر چهار درصد اتانول دارند اما الکل های طبی تا ۹۰ درصد اتانول دارند.

-مقابله با عرضه الکل مربوط به وزارت بهداشت نیست و وزارت بهداشت تنها کاری که در این زمینه می تواند انجام دهد همکاری در خدمات پیشگیری و درمانی است.

-عرضه ، فروش و توزیع الکل جرم است.
– مقابله با اعتیاد به الکل از سال ۸۸ بطور جدی در دستورکار دفتر سلامت روان وزارت بهداشت قرار گرفته است.
-آغاز هر کاری در ابتدا با چالش هایی روبرو می شود ؛ تابو بودن ( ممنوعیت ) الکل، مشکلات آن را بیشتر می کند.

-هرچند اعتیاد به الکل در کشور زیاد نیست اما با توجه به جو فرهنگی و مذهبی ، مصرف آن زیبنده و شایسته یک کشور اسلامی نیست و وجود چنین آسیبی در کشور اتفاقا مبارزه بهتری را می طلبد و راهکار های مبارزه با آن باید کامل تر باشد.
-تدوین سند جامع پیشگیری و کاهش آسیب های سوء مصرف الکل : این سند ، شامل راهکارها و برنامه های مداخله ای است .
-این سند در وزارت بهداشت در حال تصویب است و به زودی به مراکز درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت ابلاغ می شود.
-سند کشوری پیشگیری و کاهش آسیب سوء مصرف الکل نیز از طریق شورای اجتماعی وزارت کشور و کمیته مبارزه با مشروبات الکلی در حال پیگیری است.   آمارها چه می‌گویند
به دلیل منع مصرف الکل در دین اسلام و مجازات‌هایی که برای آن در نظر گرفته است، خیلی از خانواده‌ها در مراجعه به اورژانس به دلیل مصرف الکل از اقرار به مصرف آن خودداری می‌کنند و در نهایت با شک پزشک و انجام آزمایش لازم به تشخیص می‌رسند که معمولا تشخیص آن به دلیل سرعت بالای متابولیزه الکل در خون بسیار دشوار است و شاید تنها با آزمایش ادرار و با توجه به علائم خاصی قابل تشخیص باشد. بنابراین آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد، ولی مراجعات مکرری که در اورژانس به دلیل مصرف الکل تقلبی دیده می‌شود و با توجه به اخبار رسانه‌ها شاید بتوان گفت که چند وقتی است زنگ خطر در ارتباط با این معضل اجتماعی به صدا درآمده است. به عنوان مثال هرساله تعدادی از هموطنانمان به دلیل مصرف الکل تقلبی فوت می کنند، تعداد زیادی از آنان نیز دچار نارسایی کلیوی شدند که آنها را تا آخر عمر درگیر دیالیز خواهد کرد و تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها بینایی‌شان را از دست دادند

زنگ خطر مصرف الکل در کشور 
به گزارش روزنامه تهران امروز از رسیدن سن مصرف الکل در کشور به هفده سال خبر می‌دهد و در گزارشی با نام «الکل تهدید جدید علیه سلامت جامعه» می‌نویسد: «آمارهای رسمی که از زبان فرمانده نیروی انتظامی اعلام شده، از وجود ۱۳۰ هزار ایرانی الکلی خبر می‌دهد اما کار‌شناسان آمارهای غیر‌رسمی را بیش از این می‌دانند. اگرچه همه توجه در موضوع اعتیاد به مواد مخدر و محرک معطوف است، اما موج الکلیسم آرام آرام زیر پوست شهر‌ها می‌خزد و جوانان ایرانی را در بر می‌گیرد».
مریم نظری در ادامه این گزارش می‌نویسد: «زخم اعتیاد به شیشه و کراک بر تن جامعه ایرانی کم بود، این روز‌ها کار‌شناسان از فراگیر شدن مصرف الکل و کاهش سن مصرف‌کنندگان خبر می‌دهند چنان که بر اساس آخرین پژوهش‌ها، موج الکلیسم در راه است. هشدار‌ها جدی است؛ نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانان هفده ساله هم در کشور مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و افزایش ۲۰‌درصدی مصرف این نوشیدنی‌های ممنوع سبب می‌شود تا در آینده‌ای نه چندان دور بر شمار بیماران کلیوی و کبدی کشور افزوده شود.
نتایج این تحقیق را دکتر «مجید ابهری» متخصص علوم رفتاری و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی به تهران امروز اعلام کرده است؛‌ اما این همه ماجرا نیست. موج سوم اعتیاد هنوز از گرد راه نرسیده، تا ۳۰ درصد آمار مرگ و میر، کوری، ضایعات کلیوی و کبدی را افزایش داده است. سالانه ۲۰ میلیون لیتر نوشیدنی الکلی به وسیله پلیس در کشور کشف می‌شود اما سردار «اسماعیل احمدی مقدم»، فرماندهی نیروی انتظامی معتقد است که این فقط ۲۵ درصد از مشروبات الکلی است که به کشور قاچاق می‌شود».

  تذکر:
این مقاله صرفا از نقطه نظر پزشکی و با هدف افزایش آگاهی عمومی‌ به بررسی زیانها و اثرات الکل پرداخته است و واضح است که از دیدگاههای دینی و مذهبی و یا فرهنگی و اجتماعی ، مصرف الکل گناه و جرم محسوب می گردد.     گردآوری : سایت میگنا  migna.ir   منابع :

 

 

 

 

عوارض ناشی از مصرف الکل:

۱ـ پس از صرف الکل (در مصرف مداوم) اختلال در اعضای داخلی به وجود می آید و جذب و دفع مختل می شود. غدد داخلی و عصبی و اعمال جنسی دچار آسیب و بی نظمی می شوند.

از اعضای داخلی، به ویژه سیستم قلبی، عروقی، کبد و دستگاه تنفس و دستگاه گوارش آسیب می بینند.

الکل با ضعیف کردن جریانات اکسید کننده به همان میزان که به چاقی عضلات قلب کمک می کند، سبب ضعف کارایی آن می شود.

۲ـ مصرف مداوم الکل منجر به بیماری های متعددی از قبیل: سکته ی قلبی، تپش قلب، و فشار خون می شود.

۳ـ استعمال عادی الکل معمولا با کمبود اکسیژن همراه است. نتیجه اش اختلال در جذب و دفع کربو هیدرات ها و چربی و مواد آلبومین و ضعف توازن ویتامین هاست.

۴ـ یکی از بیماری های خطرناک کبدی که به دنبال مصرف الکل به وجود می آید، سیروز الکل است.

مصرف دراز مدت و بیش از حد الکل تنها علت مهم بیماری کبد در غرب است. مصرف نابجا و مزمن الکل می تواند سه نوع تغییر در کبد ایجاد کند:  (۱) کبد چرب؛ (۲) هپاتیت کبدی؛ (۳) سیروز…

هر یک از این سه عارضه می تواند تنها با تظاهر بالینی بیماری کبد الکلی و یا با یک یا دو علامت دیگر همراه باشد.

کبد چرب که بی ضرر ترین آن ها است، خیلی زود ظاهر می شود و ممکن است کاملا بدون علامت باشد، در ضمن کبد چرب به طور کامل قابل برگشت است.

هپاتیت کبدی؛ در این حالت که همراه با تخریب و التهاب سلول های کبدی است، علایمی به وجود می آید که شبیه هپاتیت ویروسی یا سمی است. البته هپاتیت کبدی نیز قابل برگشت است، خصوصا اگر آزار اولیه ی خفیف باشد و از ادامه ی مصرف الکل جلوگیری شود. به هر حال تکرار حملات تخریبی سلول کبدی منجر به فیبروز (تخریب غیر قابل برگشت) می شود و به دنبال آن هپاتیت الکل عود کننده به وجود می آید، که ممکن است به مرحله ی نهایی و غیر قابل برگشت بیماری کبدی ناشی از الکل یعنی سیروز الکل ختم شود.

سیروز الکل شکل نهایی و غیر قابل برگشت بیماری کبد الکل است که معمولا پنهانی و بدون نشانه های بالینی بروز می کند. در این حالت کبد به عنوان پالایشگاه بدن از ایفای وظیفه ی خود باز می ماند و نمی تواند سموم بدن را دفع کند، از طرف دیگر قادر نخواهد بود مواد آلبومین مهم را با هم ترکیب و یکی کند ( مثلا ساخت پروترومبین که یکی از فاکتورهای انعقاد خون است، در کبد دچار اختلال می شود)، و نیز دیگر قادر به ذخیره و نگهداری گلیکوژن و بسیاری از ویتامین های K، B، A و غیره نخواهد بود. بین مقدار و مدت مصرف الکل و پیدایش سیروز کبدی رابطه ی مستقیم وجود دارد. از آنجا که استعداد صدمه ی کبدی ناشی از مصرف الکل در افراد مختلف، فرق می کند، لذا مشکل است که یک حد ((بدون خطر))را برای مصرف الکل تعیین کرد. با این حال عموما به نظر می رسد که مصرف روزانه ی بیش از ۶۰ تا ۸۰ گرم برای یک مرد و ۲۰ گرم برای یک زن طی ۱۰ تا ۱۵ سال زمینه ی قوی پدید آمدن سیروز را فراهم می آود.

۵ـ مقدار قابل ملاحظه ی تمرکز الکل (ودکا، کنیاک، عرق و مخصوصا ساماگون(۱) ـ به خاطر دارا بودن مقدار زیاد الکل ناخالص _ در بدن، تاثیر ناگواری روی غشای مخاطی دستگاه گوارش می گذارد. الکل منجر به واریس مری و خونریزی های شدید می شود، و نیز التهاب معده و اثنی عشر را تشدید می کند و سرانجام  می تواند منجر به سرطان معده گردد.

۶ـ مصرف مداوم الکل با هوای بازدم تاثیر سمی و تحریک کننده ای روی غشای مخاطی نسوج ریه مجرای تنفسی باقی می گذارد. پیشرفت دائمی تورم حلق، نایژه ها و ریه ها، در نوجوانان و جوانانی ک الکل مصرف می کنند، ۴ ـ ۳ برابر بیشتر از جوانانی است که مشروبات الکلی نمی خورند.

۷ـ تاثیر الکل بر روی دستگاه عصبی:

مهمترین قسمتی که تاثیر الکل در آن بیشتر است دستگاه عصبی است، و شدت این تاثیر بر روی دستگاه عصبی نوجوانان بیشتر است؛ به طوری که مقدار ۴ ـ ۳ میلی لیتر الکل خالص به ازای هر کیلو گرم وزن بدن ممکن است سبب مرگ شود (مثلا برای یک نوجوان با وزن ۶۰ کیلوگرم، مقدار ۲۴۰ میلی لیتر الکل ممکن است کشنده باشد) و یا منجر به رخوت مراکز عصبی، و اعضای وابسته به آن مراکز شود.

۸ـ الکل روی وظایف جنسی و غدد جنسی تاثیر خطرناک می گذارد:

_ نوجوانانی که شوق خوردن مشروبات الکلی دارند، هیجانات روحی با آن ها بیگانه است، آن ها هیچ وقت عشق و الهام آن را درک نمی کنند. الکل شخصیت آن ها را خشن و بی ادب می سازد و باعث می شود که آن ها به وضع خود بی توجه شوند. در ضمن آنان تلاش زیادی برای ارضای تمایلات جنسی دارند و ممکن است در حضور کودکان و یا اشخاص بیگانه اقدام به روابط جنسی بکنند.

_ در دخترانی که تحت تاثیر الکل قرار گرفته اند اغلب فعالیت تخمدان ها و نظم عادت ماهانه مختل می شود و مقدار خون دفع شده تغییر می کند.

_ الکل اثر نامساعدی روی نسل می گذارد. کودکانی که از مادران دائم الخمر به دنیا می آیند، از لحاظ جسمانی ضعیف و دچار اختلال روحی هستند. آن ها اغلب یا همیشه بیمارند و یا زود می میرند.

_ الکل روی روابط جنسی جوانان دختر و پسر اثر بسیار بدی دارد. حتی یکبار خوردن الکل، دستگاه حفظ تعادل و تشخیص را ضعیف می کند و نیز باعث تحریکات بی موقع جنسی و به دنبال آن شیوع بیماری های مقاربتی می گردد.

_ بر حسب نوع سیستم عصبی و نیز مقدار مصرف الکل، استعدادهای جنسی در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد الکل سبب از بین رفتن نعوظ و تمایل جنسی می شود و در برخی دیگر بدون این که ماهیت آن را بفهمند، آن را عامل محرک تلقی می کنند، که آن را به عادت مسمومیت مراکز عصبی جنسی در مغز و نخاع ربط می دهند. البته در نهایت الکل به مرور زمان باعث ضعف تدریجی در نعوظ و تمایلات جنسی و بعدها منجر به انزال زود رس و تغییر خصوصیت انزال می شود و بالاخره فعالیت طبیعی جنسی را متوقف می سازد.

_ الکل علاوه بر ایجاد اختلال در استعداد انجام عمل جنسی طبیعی، می تواند استعداد شخص را برای باردار شدن فوق العاده تقلیل دهد. در میان علل بی فرزندی، مردان الکلی جای عمده ای اشغال می کنند. ۵۰ در صد از زوج های بی فرزند در میان الکلی ها جای می گیرند. در حال حاضر پژوهشگران، علت عدم قابلیت باروری در اشخاص به ظاهر سالم را در مصرف مزمن الکل در سنین جوانی می دانند.

_ الکل می تواند منجر به رشد نامناسب و غیر طبیعی جنین گردد.

_ پدرها و مادرانی که بی رویه و نادرست  الکل مصرف می کنند، باید آشکارا تاثیر مهلک آن را نزد خود مجسم کنند که با عمل خود گر چه تاثیر ویران گری بر روی کودکان خانواده و پیرامون خود می گذارند. پدران و مادران به هنگام مستی اعمال شهوانی را آشکارا انجام می دهند.

تحقیقات روانی و اجتماعی درباره ی جوانان نشان می دهد که زندگی نامناسب خانواده های الکلی، تهییج پیش از موقع، احساس جنسی ناسالم و میل به استمنا و پیدایش بلوغ جنسی زودرس را به ویژه هنگامی که با صرف الکل همراه باشد به وجود می آورد.

 

 

 

 

 

 

مصرف الکل خوب است یا بد ؟

فروردین ۱۴, ۱۳۸۹ توسط : admin   موضوع : اخبار علمی پزشکیدرگوشی یا نوجوانان و جوانانمشروح اخبارمقالات و تحقیقات پزشکی

۶ نظر

تمایل به نوشیدن الکل بسیار زودتر از آنی شکل گرفته که تاکنون حدس زده می‌شد. نتایج تحقیقات پژوهشگران می گوید  در عصر حجر حدود ۹ هزار سال پیش ساکنین دهی در چین نوعی نوشیدنی با ۱۰ درصد الکل درست می‌کردند. این نوشیدنی که به انگلیسی به آن مید (Mead) و در آلمانی مت (Met) می‌گویند، عمدتا از عسل و آب درست می‌شود. در آلمانی اصطلاح دیگری هم به کار می‌رود که ترجمه آن “شراب عسل” می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، محققین می گویند الکل به انسانها کمک می‌کرده تا در شرایط سخت آن دوران زندگی راحت‌تری داشته باشند. برای همین هم در دوران نوسنگی تولید ابتدایی نوشیدنی‌های الکلی در مناطق مختلف دنیا رواج یافت.

اما در عصر حاضر ثابت شده است که مصرف الکل حتی مصرف کم آن به خصوص اگر همراه با دیگر مواد اعتیاد آور باشد به مهارت رانندگی صدمه و آسیب می رساند. پس از ۸ تا ۱۲ ساعت که از مصرف زیاد آن بگذرد، سردرد، تهوع، لرزش و استفراغ ایجاد می شود.

مصرف خیلی زیاد آن ممکن است موجب فلج شدن فعالیتهای مغزی و دستگاه تنفسی و در نتیجه مرگ می گردد. به طور کلی این اثرات چنانچه همراه با مصرف آرام بخشها و دیگر داروهای تضعیف کننده باشد، تشدید می گردد. مصرف زیاد آن همراه با داروهای ضد افسردگی از جمله بار بیتوریک ها اغلب ممکن است، موجب مرگ فرد گردد. مصرف منظم و مستمر حداقل ۴ بار نوشابه های الکلی در روز ممکن است در بلند مدت و به تدریج موجب آسیب کبد، مغز، قلب، و دیگر اعضای بدن گردد.

مصرف مداوم نوشابه های الکلی موجب سایروز کبدی، پانکریت و اختلالات کیسه صفرا، ناراحتی های گوارشی، زخم معده و اثنی عشر، گاستریت و برخی از سرطانها در دستگاه جهاز هاضمه می گردد.

نقشهای دستگاه عصبی از جمله نارسایی های اعمال هوشی، حرکتی و بی ثباتی هیجانی، کاهش ادراک حسی و سرانجام از دست دادن حافظه و فراموشی، تیرگی بینایی در بیشتر افراد معتاد به الکل دیده می شود. شایع ترین اختلال سیستم عصبی در الکلیسم مزمن، آسیب قرنیه و اعصاب چشم است. آسیب به مغز و ضایعات نسوج مغز، ناراحتی های قلبی از جمله آریتمی و تاکیکاردی از عوارض سوء مصرف است. الکل، رگهای کرونری قلب را کاهش می دهد.

این ماده در مردان موجب ضعف قوای جنسی می گردد و قدرت باروری آنان را کاهش می دهد. مصرف مزمن و زیاد مشروبات الکلی موجب اضطراب، عصبانیت و تند خویی، تحریک پذیری دلیریوم، ترمنس و دپرسیون سیستم اعصاب مرکزی می گرد. از هم پاشیدگی زندگی خانوادگی، شغل و اجتماعی به طور کلی اعمال ضد اجتماعی و زوال ابعاد شخصیتی در نتیجه ادامه مصرف مشروبات الکلی پدیدار می گردد.

الکل اتانول یکی از داروهای اعتیاد آور محسوب می شود که به عنوان ماده آرام بخش برای خواص نشاط آور آن مصرف می شود. افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب ایجاد تحمل و وابستگی فیزیکی گردد. مصرف کنندگان مزمن یا افراد معتاد به آن ممکن است به مقدار ثابت مشروب بنوشند بدون اینکه مست شوند، در این صورت احتمال دارد که یک نوع وابستگی جسمی و روانی در آنان به الکل به وجود آید که قطع مصرف آن، نشانه های ترک را به صورت تحریک پذیری زیاد، تشنج، دلیریوم ترمنس، حالات بی قراری یا عصبانیت، بی خوابی، بد اشتهایی، عرق کردن و استفراغ ظاهر می سازد.

در کشورهای پیشرفته ، الکل از علل شایع تصادف است چون زمان پاسخ دهی عصبی را کاهش می‌دهد.استفاده زیاد از الکل می‌تواند به کبد آسیب بزند و ایجاد هپاتیت الکلی باشد و یا بیماری کبد چرب را ایجاد کند.

یک کبد چرب می‌تواند به سیروز کبدی تبدیل شود و سیروز کبدی مرحله نهایی بیماری کبد است که در آن کبد عملکرد خود را از دست می‌دهد.

الکل ، ریسک ابتلا به سرطانهای مری، گلو، حنجره، دهان و سینه را افزایش می‌دهد. نوشیدن الکل می‌تواند به مخاط روده باریک و معده آسیب بزند و این آسیب می‌تواند توانایی بدن را در جذب مواد غذایی تحت تاثیر قرار دهد.

الکل می‌تواند توانایی جنسی را در انسان تحت تاثیر قرار داده و آن را کاهش دهد . خانمهای باردار نباید الکل بنوشند. نوشیدن الکل در دوران بارداری می‌تواند جنین را به سندرم چنین الکلی مبتلا کند.

استفاده بیش از اندازه الکل علاوه بر اینکه انسان را به کمبود ویتامین ب-۱ ( تیامین ) مبتلا می‌کند، باعث آسیبهای مغزی برگشت ناپذیر هم می‌شود .

در افرادی که از الکل استفاده می‌کنند یکی از مشکلات این است که این افراد سیگاری باشند، استفاده همزمان از سیگار و الکل باعث چند برابر شدن خطر ابتلا به سرطال مری می‌شود.

برخی از منابع پزشکی معتقدند که استفاده مداوم از الکل برای دستگاه قلب و عروق انسان مفید است اما این موضوع کاملا ثابت نشده است و اگر بخواهیم فایده الکل و زیانهای آن را با هم مقایسه کنیم هنوز هم مشخص نیست کدامیک بر دیگری برتری دارد.

توصیه پزشکان این است که اگر با دانستن تمام آسیب‌های ناشی از الکل، شما تصمیم به خوردن الکل گرفته‌اید، در خوردن آن زیاده روی نکنید و خود را با الکل مسموم نکنید .از نظر مقدار، شما نباید بیشتر از یک گیلاس الکل از هر نوع را روزانه مصرف کنید .

الکل به عنوان داروی اعتیاد آور، قدرت ایجاد وابستگی جسمی و روانی را دارد.

تــمـام الـکل هـا دارای ایـن خواص می بـاشنـد

۱- الکل در دمای اتاق یک مایع شفاف میباشد.

۲- چـگالی الکل از آب بیشتر بوده و سریـعتـر ازآب تبخیر میگردد. این ویژگی الکل را تقـطیر پذیرمیکند.

۳- الکل بسهولت در آب حل میشود.

۴- الکل قابل اشتعال میباشد.

روشهای تولید الکل متفاوت میباشد:

۱- از تخمیر حبوبات و میوه ها (مانند آبجو)

۲- از تقطیرحبوبات و میوه ها (مانند ودکا، ویسکی، جین)

۳- از تـغـییر شـیمیایی در سوختـهای فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت ( الکل صنعتی )

۴- از ترکیـب شیـمیـایی مـنوکســید کربن و هیدروژن (مانند متانول و الکل چوب)

الـکـل موجود در مشروبات الکلی از نوع اتیل الکل (اتانول) می بـاشد. مـیـزان اتـانـول در برخی مشروبات الکلی این چنین است:

آبجو: ۴ الی ۶ درصد

شراب: ۷ الی ۱۵ درصد

شامپاین: % ۸ الی ۱۴ درصد

مشروبات الکلی تقطیر شده همچون جین، ودکا، ویسکی:۴۰ الی ۹۵ درصد
نحوه جذب الکل در بدن

پـس مـصرف الـکـل در حـدود ۲۰ درصـد آن از طـریق معـده جذب شده و ۸۰ درصد مابقی در روده کوچک جـذب بـــدن میگردد. سرعت جذب الکل و میزان قدرت مست کنندگی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- پر و خالی بودن معده: چون بیشتر الکل مصرفی ازطـریــق روده کوچک جذب بدن میگردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـکل بـه روده کــوچک کند می گردد و مـدت بیشتری الکل در معده باقی میماند.

۲- وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الکل قرار میگیرد زیرا الکل پس از ورود به جریان خون در آب کل بدن حل شده و در واقع توزیع میگردد. بـنـابـراین افراد سنگین وزن تر به خاطر آب بیشتر در بدنشان، دیرتر تـحت تاثیر الکل واقع میشوند.

۳- چربی بدن: به علت آنکه الکل قادر به حل شدن در چربی نمیباشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. عـکس مـوضـوع نـیز صـدق میکند افراد عضلانی دیرتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

۴- جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرارمی گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت کـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان میباشد. همچنین بافت عضلانی در زنان کمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنین فاقد آنزیم تجزیه کننده الکل بوده(دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل کرده و نقش تجزیه الکل را بعده دارد. همچنین زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، بیـشتر تحت تاثیر الکل هستند بـه عـلت آنـکـه قرصـهای ضـد بارداری متابولیسم الکل را کاهش میدهند.

۵- غلضت الکل: هر چه غلظت الکل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.

۶- سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل کار)، خـستگی ( چون کبد آنزیم کمتری تولید میکند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الکل را افزایش میدهند) نیز در سرعت جذب الکل و تاثیر آن، موثر میباشند.

۷- اگر الکل همراه با دیگر قرصهای روانگران (اکستازی) مـصرف گـردند قدرت سرکوبگری الکل افزایش یافته و میتواند بسیار خطرناک باشد.

۸- افراد الکلی: افرادی که بطور مستمر الکل مصرف می کنند، نسـبـت به آن مقاومت پیدا کرده و در واقع بدنشان به مصرف الکل سازگاری پیدا می کند. بـنابـراین بـرای ایـجاد حالت مستی به الکل بیشتری نیاز دارند زیرا:

کبدشان در پی سازش، آنزیم تجزیه کننده بیشتری ترشح میکند فعالیت نورونهای دستگاه عصبی و مغزشان افزایش می یابد راه های دفع الکل، اثرات زیانبار کوتاه مدت و بلند مدت…

راه های دفع الکل

الکل از ۴ طریق دفع میگردد:

کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج می کند ششـهـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـاز دم خـارج می کنند مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع میگردد قسمت اعظم الکل توسط آنـزیمـهای کـبد اکسید شـده و به اسـیـد استـیـک، دی اکسید کربن و آب تبدیل می گردد

بطور متوسط یک انسان معمولی قادر است ۱۵ میلی لیـتـر الـکل را در طـی یـک ساعت دفع کند.

میزان غلظت الکل خون

با اندازه گیری میزان الکل موجود در خون فرد میتوان تعیین کـرد چه میزان فرد تحت تاثیر الکل می باشـد. در زیــر حالات ایجاد شده در فرد بر اساس میزان درصد الکل درون خون بیان گردیده است:

مرحله نشاط آور (%۰٫۱۲-۰٫۰۳): افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.

مـرحله برانگیختگی (%۰٫۲۵-۰٫۰۹): خـواب آلـوده، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.

مرحله سرگشتگی (%۰٫۳۰-۰٫۱۸): فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.

مرحله بهت (%۰٫۴-۰٫۲۵): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می کند، مـمکن است بیهوش گردد.

مرحله کما (%۰٫۵۰-۰٫۳۵): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما،تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.

مرحله مرگ: میزان ۰٫۵۰ درصد و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.
اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن

ارتـباطهای بین سلولهای عصبی تداخل کرده و فــعـالـیـت گـذرگاه های مـحـرک عـصبـی را ســرکـوب و گـذرگاه هـای بازدارنده عصبی را افزایش می دهـد. در کـل یک سرکوبگر دستگاه عصبی می باشد. اتساع مردمک چشم، افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه،احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، جـریـان خـون ســطحی افزایش یافته که موجب تعریق بدن میـشود امـا

جریان خون عضلانی را کاهش داده و موجب درد عضلانی میـگردد. اعتـماد بنفس و شجاعت فرد افزایش می یـابـد.

کنترل رفتاری کاهش یافـتـه و مـمـکن اسـت فرد دست به عملی زده و یا حرفی بزند که بعدا پشیمان گردد. فرد اجتماعی تر می شود. تـعادل بدن کاهش می یابد، قوه تشخیص فرد کاهش می یابد، واکنش های کند به محرکات. چـون سبب دفع آب بدن میگردد، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش مییابد. مـیـدان دیـد فرد کاهش یافته و گویی دچار نزدیک بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیک بخود را دیده و به آنها توجه میکند.

اثرات بلند مدت(افراد الکلی)

از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن.

نکته: در صورت مصمومیت فرد به الـکل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و دیــگر اعمال کارساز نمی بـاشد. تـنها زمان نیاز است تا الکل بطور کامل از بدنشان دفع گردد. این زمان معمولا ۱۰ ساعت بطول می انجامد. در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.

در پایان به خاطر بسپارید که الکل یک سم میباشد و نه یک نوشیدنی نشاط آور.

آیا  می توانیم الکل مصرف کنیم ؟

یکی از علل عمده مرگ و میر جوانان نوشیدن الکل و رانندگی در حالت مستی است . الکل در عین حال یکی از دلایل مهم بزهکاری ، ارتکاب جرم ، موفق نشدن در مدرسه ، مسایل اجتماعی و عاطفی و خودکشی و استعمال مواد مخدر است .

بر اساس آمار موجود ۷۵ درصد نوجوانانی که الکل می نوشند ، یکبار مواد مخدر را امتحان کرده اند ، و این رقم در میان نوجوانانی که الکل مصرف نکرده اند به ۱۴ درصد کاهش می یابد .

درصد قابل توجه ای از این افراد نوشیدن الکل را از سنین پایین شروع کرده اند . شروع مصرف الکل ۱۰ تا ۲۵ درصد نوجوانها مربوط به دوران ۱۱ تا ۱۳ سالگی آنها می شود ، حتی دانش آموزان کلاس چهارم دبیرستان که مصرف الکل برای دانش آموزان هم سن و سال آنها مساله بزرگی است .

در این جا هم نظیر سیگار کشیدن ، جوانها از نوشیدن الکل و مضارات آن اطلاعات درستی ندارند . از جمله متداول ترین اسطوره های موجود درباره مصرف الکل می توان به موارد زیر اشاره کرد .

نوشیدن الکل بی ضر است ؟

الکل یک ماده مخدر شبیه به نیکوتین یا هروئین است . بر خلاف غذا که باید جذب شود الکل مستقیما وارد جریان خون می شود ، از آنجایی که نوجوانان از بالغ ها کوچکتر هستند تاثیر الکل روی مغز و بدن آنها بیشتر است . جمعی که الکل وابسته می شوند و به وجود آن در خونشان احتیاج پیدا می کنند به این گروه الکلی می گویند .

الکل روی بخش های کنترل مغز اثر می گذارد . هماهنگی بدن را مختل می کند ، موانع بازدارنده و کنترل کننده را رفع می کند و احساس کاذب از اعتماد به نفس در اشخاص تولید می کند و اینگونه است که بسیاری از کسانی که الکل نوشیده اند هنگام رانندگی با سرعت زیاد رانندگی می کنند و باعث تصادف می شوند .

الکل مشکلات را بر طرف می سازد ؟

الکل احساسات را تندتر می کند و اشکال این جاست که معلوم نیست کدام یک از احساسات ما آزاد می شوند . هر کس نسبت به مصرف الکل به شکلی واکنشی نشان می دهد . از آن گذشته یک شخص واحد نیز در هر بار مصرف الکل واکنش نشان می دهد . از آن گذشته نوشیدن الکل باعث شدت مشکلات می شود .

الکل انسان را اجتماعی می کند ؟

هر کس در مواقعی احساس خجالت دارد . این امر به ویژه در میهمانی هایی که اشخاص همه را لزوما نمی شناسند بیشتر است . در این شرایط بعضی ها احساس می کنند با خوردن الکل راحت تر می شوند ، اما این راه حل مشکل نیست ، بعد از مصرف چند بار الکل فرد دچار اعتیاد می شود و دیگر بدون مصرف الکل نمی تواند در چنین مجالسی شرکت کند .

از مضرات الکل می توان به سرطان ریه ، سرطان معده ، پوکی استخوان ، سکته مغزی ، تشنج ، سرطان حنجره ، بیماریهای کلیه ، نتوانی جنسی و دهه ها بیماری دیگر نام برد .

الکل و بارداری:

استفاده از مشروبات الکلی در دوران بارداری موجب ایجاد ناراحتی های جدی و غیر طبیعی شدن نوزاد می گردد. زنان بارداری که در دوران بارداری به حد زیاد مشروب می نوشند، ممکن است کودکان غیر طبیعی با نقیصه های ذهنی یا جسمی به دنیا آورند.

در یک آزمایشگاه – که در اثرات الکل بر روی جنین مادران الکلی آزمایش انجام شد- مشخص گردید که: نوشیدن زیاد و سپس قطع مصرف الکل در دوران بارداری، اثراتی را بر جنین می گذارد.

در ۳۲۲ نوزادی که غیر طبیعی بودند، ۳۲ درصد آنان متعلق به مادران مشروب خوار در حد افراط بودند و ۱۴ درصد آنان متعلق به مادران مشروب خوار در حد متعادل و ۹ درصد آنان متعلق به مادرانی که ترک کرده و در حال محرومیت به سر می برند.

۲۰ نفر از ۱۶۲ نوزادی که پس از تولد دچار سندرم قطع الکل بودند، متعلق به مادرانی بودند که در دوران بارداری شان روزانه ۳۰۰ میلی لیتر یا بیشتر مشروبات الکلی می نوشیده اند.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه