دلیل سرد مزاجی بین زنان و مردان

0
1240

سرد مزاجی یا کاهش میل جنسی در زنان و مردان دلایل خاصی دارد که برخلاف عقیده عمومی صرفا به مشکلات روحی و روانی مربوط نیست. متخصصان این حوزه معتقدند که زنان و مردان ممکن است در بخشی از زندگی خود به دلایل گوناگون به نوعی از بی میلی جنسی مبتلا شوند.

 

دکتر صفیه عشوری مقدم با بیان این مطلب اضافه کرد: علل متعددی می‌تواند باعث این اختلالات شود، دسته اول بحث‌های روانشناختی و روانپزشکی دارد که کارشناسان این رشته باید دراین باره کمک کنند.

 

 

وی ادامه داد: این دسته از افراد کسانی هستند که ممکن است زمینه‌هایی از افسردگی، اضطرابی و تربیتی، اختلالات شخصیتی و هر موضوع دیگری که به این موضوع ارتباط دارد را داشته باشند که فوق تخصص‌های روانپزشکی و روان درمانی اختلالات سکس را داریم که باید به این موضوع رسیدگی کنند.

 

 

عشوری مقدم تصریح کرد: اینکه چطور یک خانم دچار بی‌میلی و مشکلات جنسی می‌شود بخشی است که به رشته تخصصی زنان و زایمان برمی‌گردد، یک بحث موضوع هورمون‌هاست یعنی برخی از اختلالات هورمونی ممکن است که باعث کاهش یا افزایش تمایلات شود.

تغییرات هورمونی

این متخصص زنان و زایمان گفت: این تغییرات یا اختلالات هورمونی می‌تواند در مورد هورمون‌های جنسی زنانه رخ دهد که یکی از موضوعاتی است که وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند پزشک‌شان اینها را مورد بررسی قرار می‌دهد. موضوع دیگر این است که بیمار به دلایل متعدد در هنگام مقاربت درد داشته باشد.

 

 

وی اظهارداشت: ممکن است بدن آندومتریوز(به معنی وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم است) یا عفونت یا کیست بزرگی داشته باشد که اینها به معنای داشتن درد است. وقتی بیماری با چنین شکایتی مراجعه می‌کند حتما یک معاینه و سونوگرافی برای وی انجام می‌شود و این موضوعات را باید برایش حل کنیم.

دردهای ناحیه شکمی‌و لگن

عشوری مقدم اضافه کرد: این مشکلات به دلیل بروز درد می‌توانند باعث ایجاد بی‌میلی جنسی شوند. البته اختلالی مانند وجود دیواره ای در داخل سیستم تناسلی خانم‌ها وجود دارد که این هم ممکن است باعث این اتفاق بشود.

 

 

این متخصص زنان و زایمان با اشاره اینکه مصرف برخی از داروها نیز می‌تواد اثری در بی‌میلی جنسی داشته باشد، گفت: برخی از داروها هم می‌توانند باعث بروز بی‌میلی جنسی شوند حتی داروهایی که گاهی اوقات به صورت شایع بکار می‌روند و مردم حواسشان نیست که می‌تواند چنین عارضه‌ای را بوجود بیاورد.

 

فلوکستین که برای درمان افسردگی و بعضی به صورت خودسر و با تصور غلط که چون کمی‌کاهش اشتها بوجود می‌آورد برای کاهش وزن استفاده می‌کنند، بنابراین توصیه اکید می‌کنیم هیچ دارویی حتی داروهای ضدافسردگی‌های شایع را افراد خودسرانه مصرف نکنند.

تاثیرات داروها

وی با تاکید بر اینکه درمان بی‌میلی جنسی بسیار مشکل است، ادامه داد: برخی از داروها ممکن است چنین وضعیتی را ایجاد کنند، وجود درد به دلیل برخی از بیماری‌های داخل بدن که گاهی می‌تواند به دلیل اختلالات اسکلتی مانند مشکلات روماتیسمی‌یا دردهای خاصی در ناحیه لگن ایجاد شوند، نیز باعث بی‌میلی می‌شود.

 

عشوری مقدم در پاسخ به این سوال که آیا بی‌میلی جنسی می‌تواند دائمی‌باشد یا نه، گفت: بله گاهی اوقات ممکن است این عارضه در برخی از افراد به صورت دائمی‌بروز کند و برخی ممکن است با داروهای هورمونی یا روان درمانی بهبود یابند اما درمان این افراد خیلی کار پیچیده‌ای است.

 

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: گفته می‌شود سخت‌ترین اختلالات در بحث درمان اختلالات و مشکلات جنسی مربوط به همین بی‌میلی است. یعنی این عارضه نیاز به زحمت و کار زیاد و حضور یک تیم پزشکی متشکل از دکتر زنان، روانپزشکی اختلالات سکس و روانشناسی که برای این افراد کار درمانی انجام دهد، افرادی را که اختلالات و اسپاسم شدید دارند و اصلا اجازه ارتباط نمی‌دهند به این راحتی‌ها قابل درمان نیستند و خیلی سخت به درمان جواب می‌دهند.

عقیده‌ای غلط در خانم‌ها

وی با اشاره به اینکه سن و سال هم در میزان بروز این عارضه می‌تواند موثر باشد، اظهار داشت: قاعدتا سن در این موضوع بی‌تاثیر نیست، در کتاب‌های ما نوشته است که خانم‌ها بعد از یائسگی نباید تغییر چندانی در روابطشان ایجاد کنند، اما این بحث مقداری فرهنگی است. در فرهنگ جامعه ما اینگونه جا افتاده است که خانم بعد از یائسگی باید کمی‌بی‌میلی جنسی داشت باشند.

 

 

عشوری مقدم ادامه داد: این فرهنگ بین برخی نسل به نسل منتقل می‌شود و اصلا برایشان پذیرفته می‌شود که چنین مشکلی را دارند.

 

 

این متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سوال که مردها چقدر در بروز این بی‌میلی جنسی چقدر موثرند، گفت: قطعا در این موضوع موثر هستند،رابطه جنسی رابطه‌ای تنها نیست و یک رابطه متقابل است. بنابراین از نظر روحی و روانی هم در حمایت از این افراد و هم درمان اینها و اصلاح تفکری که وجود دارد آقایان باید کمک کنند.

مردان ۲۰ و زنان ۶ دسته اختلال جنسی دارند

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و استاد دانشگاه نیز معتقد است: سرد مزاجی اصطلاحی است که برای کاهش یا فقدان میل جنسی به‌کار برده می‌شود که اصطلاحی غلط است، «کاهش میل جنسی» اصطلاحی درست است. کاهش میل جنسی یک اختلال جنسی به شمار می‌رود، اختلالات جنسی هم در مرد و هم در زن دارای طیف وسیعی است و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت.

 

وی ادامه داد: حدود ۲۰ نوع اختلال جنسی در مردان وجود دارند ولی اختلالات جنسی عمده در مردان به سه دسته اختلال نعوظ، اختلال در انزال و اختلال در میل جنسی و عمده اختلالات جنسی در زنان نیز به شش دسته اختلال درد، اختلال در میل جنسی، اختلال در رسیدن به ارگاسم، اختلال در رطوبت دستگاه تناسلی، اختلال در برانگیختگی جنسی و اختلال در ارضاء جنسی تقسیم می‌شوند. بنابراین باید با اخذ شرح حال درست مشخص ساخت که منظور و هدف بیمار از بکار بردن اصطلاح «کاهش میل جنسی» چیست.

افراد سرد مزاج صرفا بیمار نیستند

صفری‌نژاد با بیان اینکه سرد مزاجی یا کاهش میل جنسی از نظر علمی‌ دارای تعریف است و صرف ادعای یک فرد دلیل بر بیمار بودن وی نیست، اظهار داشت: میل جنسی رابطه مستقیم با سن افراد دارد، با افزایش سن در هر دو جنس میل جنسی کاهش می‌یابد منتهی شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. اینکه تعداد روابط زناشوئی طبیعی در یک زوج چند بار در هفته باشد، از نظر علمی‌ عدد مشخصی نداشته و بستگی به نیازهای طرفین دارد.

 

این جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری توضیح داد: ممکن است در دهه سوم زندگی نیاز یک زوج به سه بار رابطه در هفته یا یک بار در دو هفته باشد. معمولا یک عدم تقارن نسبی در نیازهای جنسی زن و مرد در داخل خانواده وجود دارد ولی طرفین باید با تعدیل به تعادل برسند.

 

وی افزود: گاها این عدم تقارن خیلی زیاد است و در عمل سبب ایجاد مشکل شده و گاه کار به جدائی می‌کشد. بنابراین اطلاع از نیازهای طرفین در دوران قبل از ازدواج اهمیت زیادی دارد. گاهی مشاهده می‌شود که نیاز جنسی یکی از زوج‌ها به داشتن رابطه هر روز است و طرف مقابل برعکس هر دو هفته یک بار یا بیشتر نیاز جنسی پیدا می‌کند در این موارد است که مشکلات خانوادگی شروع می‌شوند.

شرایط کاهش میل جنسی در مردان

صفری‌نژاد با بیان اینکه گفته شود مردی دارای سرد مزاجی است بستگی به پارامترهای مختلفی داشته و در سنین و موقعیت‌های مختلف متفاوت است، اضافه کرد: اگر مردی از بدو شروع زندگی جنسی دارای تمایلات جنسی اندک باشد (در دهه سوم یک بار بیش از ۱۰ روز) گفته می‌شود که دارای سرد مزاجی است. سرد مزاجی به دو دسته عمده اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

 

این جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: در نوع اولیه مرد از بدو شروع زندگی جنسی دارای سرد مزاجی بوده است و در نوع ثانویه پس از سپری شدن یک دوران طبیعی، مرد دچار کاهش میل جنسی می‌شود. از نظر شدت کاهش میل جنسی یا سرد مزاجی نیز می‌توان به سه دسته عمده خفیف، متوسط و شدید اشاره داشت.

 

وی گفت: در نوع شدید مرد شاید ماه‌ها احساس نیاز جنسی نمی‌کند و این سبب ایجاد مشکلات جدی در بعضی از خانواده‌ها می‌شود. از طرف دیگر کاهش میل جنسی یا سرد مزاجی موقعی بیماری تلقی می‌شود که سبب استرس و مشکل در خانواده شود. البته در زوجی که هر دو طرف با یک بار رابطه هر شش ماه مشکل ندارند و با آن سازگارند بیماری وجود ندارد.

 

صفری‌نژاد تاکید کرد: از نظر علل کاهش میل جنسی یا سرد مزاجی در مردان به دو دسته بزرگ روحی-روانی و جسمی‌تقسیم می‌شود.

 

در علم پزشکی نسبت دادن مشکلات بیمار به موضوعات روحی-روانی آخرین تشخیص است، به عنوان مثال در ارتباط با بیماری که با سردرد به پزشک مراجعه می‌کند نمی‌تواند گفت مشکلش ناشی از موضوعات روحی-روانی است، ممکن است پشت آن تومور مغزی عامل سردرد بوده باشد، میل جنسی هم در مرد و هم در زن با مسائل روحی-روانی اطراف وی رابطه مستقیم دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه